Sędzia jako świadek w sprawie sądowej
Pytanie:
Sędzia prowadzący sprawę uznał, że świadkowie fałszywie zeznawali i teraz mają odpowiadać za to w sprawie karnej, gdzie sędzia ten ma być świadkiem. Logiczne, że sędzia będzie utrzymywał swoją wersję i kolega prowadzący posiedzenie poprze go we wszystkich punktach. Nadmienię że świadkowie uważają że to druga strona wprowadziła sąd w błąd. A sprawa jest naprawdę z tych niskiej szkodliwości ponieważ chodzi o użycie wulgarnego słowa (oczywiście nie w sądzie). Czy nie jest to warunkiem przeniesienia tej sprawy do innego sądu, choćby z powodu istnienia koleżeńskich związków pomiędzy sędziami? Nadmienię, że sami sędziowie i to wszyscy wnieśli wnioski o wyłączenie ich, ale sąd okręgowy nie zgodził się na to, uznając schematycznie że nie ma powiązań rodzinnych pomiędzy nimi a świadkami. Czy sędzia może zeznawać jako świadek w sprawie, którą sam prowadził? Czy można mu zadawać pytania?
Masz inne pytanie do prawnika?
ODPOWIEDŹ PRAWNIKA
Zgodnie z przepisami ustawy o sądownictwie powszechnym sędzia jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na swój urząd, poza jawną rozprawą sądową.
Ponadto obowiązek zachowania tajemnicy i tak ustaje, gdy sędzia składa zeznania jako świadek przed sądem, chyba że ujawnienie tajemnicy zagraża dobru państwa albo takiemu ważnemu interesowi prywatnemu, który nie jest sprzeczny z celami wymiaru sprawiedliwości. W tych przypadkach od obowiązku zachowania tajemnicy może zwolnić sędziego Minister Sprawiedliwości. Nie wydaje się jednak, by w opisywanej sprawie zachodziły takowe okoliczności.
Sędzia może być zatem świadkiem przed sądem karnym w sprawie o złożenie fałszywych zeznań. Jego przesłuchanie będzie przebiegało tak, jak w przypadku każdego innego świadka, zatem po swobodnej wypowiedzi będzie można zadawać mu pytania.
Kwestia wyłączenia sędziów danego sądu w sytuacjach takich, jak opisana, często budzi kontrowersje. Ponieważ – jak wynika z pytania – nie zachodzi tu żadna z bezwzględnych przyczyn wyłączenia sędziego, pozostaje art. 41 § 1 kpk, który stanowi, iż sędzia ulega wyłączeniu, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. O wyłączeniu orzeka sąd, przed którym toczy się postępowanie; w składzie orzekającym w kwestii wyłączenia nie może brać udziału sędzia, którego dotyczy wyłączenie. W razie niemożności utworzenia takiego składu sądu, w kwestii wyłączenia orzeka sąd wyższego rzędu, tak jak się to stało w niniejszej sprawie. Kryterium wyłączenia jest ocenne, dlatego nie można powiedzieć, iż jakiś powód zawsze jest lub nigdy nie jest wystarczający do wyłączenia – ocenia to sąd.
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
1.2.2016
Możliwość zlecenia przesłuchania świadka w sądzie właściwym dla jego miejsca zamieszkania w trybie pomocy sądowej
Przesłuchanie świadka to jeden z najczęstszych środków dowodowych przeprowadzanych w postępowaniu sądowym. Co do zasady, przesłuchanie świadka, jak każdy inny dowód, winno odbywać (...)
-
28.4.2015
Uprawnienie świadka do żądania zwrotu wydatków związanych ze stawiennictwem do sądu
Zgodnie z treścią art. 277 Kodeksu postępowania cywilnego (ustawa z dnia 17 listopada 1964 r., Dz. U. Nr 43, poz.296 ze zm. - dalej k.p.c.) świadek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych, (...)
-
-
21.4.2017
Jakie prawa i obowiązki ma świadek w postępowaniu karnym?
Jeżeli zostałeś wezwany w charakterze świadka, masz - co do zasady - obowiązek stawić się i złożyć zeznania. Jakie uprawnienia przysługują świadkowi? Kiedy ma prawo odmowy składania zeznań (...)
-
9.4.2015
Kogo możesz powołać na świadka w swojej sprawie?
W postępowaniu przed sądem możesz i musisz zarazem często przytaczać dowody na swoje twierdzenia. I nie ma tu znaczenia, czy jest to postępowanie procesowe (spierasz się o zapłatę z jakiegoś (...)
-
2.9.2005
Co zrobić jeśli sędzia rozpatrujący naszą sprawę jest stronniczy? Podstawy wyłączenia sędziego
Zawsze może się zdarzyć, iż sędzia, który rozpatruje naszą sprawę, nie jest bezstronny. Jeśli więc dojdziemy do wniosku, że między sędzią a naszym przeciwnikiem procesowym zachodzi (...)
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!