Separacja a rozliczenie podatku dochodowego
Pytanie:
"W przypadku separacji powstaje rozdzielność majątkowa. Czy również odpada możliwość wspólnego opodatkowania? Czy jedno z rodziców może rozliczać się wspólnie z dzieckiem?"
Odpowiedź prawnika: Separacja a rozliczenie podatku dochodowego
Jednym z warunków wspólnego opodatkowania małżonków jest warunek bycia we wspólności majątkowej. W związku z powyższym, jeżeli w stosunku do małżonków została orzeczona separacja, a w konsekwencji ustała wspólność, możliwość wspólnego rozliczenia się nie istnieje.
Natomiast możliwość wspólnego rozliczenia się z dzieckiem dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci.
Zgodnie z ustawą o podatku od osób fizycznych za osobę samotnie wychowującą dziecko uważa się: jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest:
-
panną,
-
kawalerem,
-
wdową, wdowcem,
-
rozwódką, rozwodnikiem
-
albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację.
Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
W związku z powyższym rodzic lub opiekun prawny, który pozostaje w separacji może zostać uznany za osobę samotnie wychowującą dziecko, jeżeli więc spełnione pozostają inne warunki zezwalające na wspólne rozliczenie się z dzieckiem, może się z nim rozliczyć. W celu zapoznania się ze szczegółowymi warunkami jakie należy spełnić, by móc rozliczyć się z dcieckiem, prosimy o przeczytanie artykułu: Wiadomości ogólne, czyli zanim zaczniesz wypełniać PIT. Informacje dotyczące przesłanek rozliczenia się z dzieckiem zawarte w artykule pozostaną aktualne również w odniesieniu do rozliczeń za rok 2005.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?