Siostra jako rodzina zastępcza
Pytanie:
"Ja i mój 14-letni brat mieszkamy wraz z babcią. Nasi rodzice się rozwiedli, a mama założyła nową rodzinę i od prawie dwóch lat nie mieszka z nami. Tato także się wyprowadził. Alimenty od taty otrzymujemy poprzez komornika. Mama nie interesuje się naszymi potrzebami. Ja mam 18 lat i uczę się w liceum, więc nie pracuję. Babcia pracuje dorywczo. Ktoś mi powiedział, że skoro rodzice nie zajmują się moim małoletnim bratem, to może pójść do domu dziecka. Moje pytanie sprowadza się do tego, czy w sytuacji takiej, kiedy mama nie sprawuje władzy rodzicielskiej nad moim bratem, ja jako siostra pełnoletnia bądź babcia możemy wystąpić do sądu o ustanowienie rodziny zastępczej nad moim bratem? Co można w takiej sytuacji najlepiej zrobić?"
Odpowiedź prawnika: Siostra jako rodzina zastępcza
Umieszczenie w rodzinie zastępczej dziecka całkowicie lub częściowo pozbawionego opieki rodzicielskiej zostało uregulowane w przepisach ustawy o pomocy społecznej.
Zgodnie z art. 73 ust. 1 ww. ustawy pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli osoby te spełniają następujące warunki:
-
dają rękojmię należytego wykonywania zadań rodziny zastępczej;
-
mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
-
korzystają z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
-
nie są lub nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, nie są ograniczone we władzy rodzicielskiej ani też władza rodzicielska nie została im zawieszona;
-
wywiązują się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek z mocy prawa lub orzeczenia sądu;
-
nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim;
-
majÄ… odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz staÅ‚e źródÅ‚o utrzymania;
-
uzyskały pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
Przy doborze rodziny zastępczej dla dziecka uwzględnia się:
-
osoby spokrewnione lub spowinowacone z dzieckiem, jeżeli dają gwarancję poprawy sytuacji dziecka;
-
przygotowanie kandydatów do peÅ‚nienia funkcji rodziny zastÄ™pczej;
-
odpowiedniÄ… różnicÄ™ wieku miÄ™dzy kandydatami do peÅ‚nienia funkcji rodziny zastÄ™pczej a dzieckiem;
-
poziom rozwoju i sprawności dziecka, wymagania w zakresie pomocy profilaktyczno-wychowawczej lub resocjalizacyjnej oraz możliwości zaspokajania potrzeb dziecka;
-
zasadę nierozłączania rodzeństwa;
-
w miarę możliwości opinię wyrażoną przez dziecko.
BiorÄ…c pod uwagÄ™ powyższe wyliczenia, Pani jako o 4 lata starsza siostra raczej nie bÄ™dzie mogÅ‚a peÅ‚nić funkcji rodziny zastÄ™pczej. FunkcjÄ™ takÄ… bÄ™dzie mogÅ‚a peÅ‚nić jednak Pani babcia, w razie speÅ‚nienia powyższych kryteriów. Umieszczenie dziecka maÅ‚oletniego w rodzinie zastÄ™pczej nastÄ™puje na mocy orzeczenia sÄ…du.
W przedstawionej sytuacji należy wiÄ™c też rozważyć również czy nie zachodzÄ… przesÅ‚anki do pozbawienia obojga rodziców wÅ‚adzy rodzicielskiej. Zgodnie bowiem z dyspozycjÄ… art. 111 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuÅ„czego, nadużywanie wÅ‚adzy rodzicielskiej lub też rażące zaniedbywanie obowiÄ…zków wzglÄ™dem dziecka stanowi podstawÄ™ do wÅ‚aÅ›nie do odebrania przez sÄ…d rodzicom wÅ‚adzy rodzicielskiej. Orzeczenie w tym zakresie otworzyÅ‚oby drogÄ™ do ustanowienia opieki nad Pani bratem, która to opieka mogÅ‚aby być powierzona Pani babci. Można też rozważyć w tym przypadku adopcjÄ™. Ogólne informacje na temat tych zagadnieÅ„ znajdzie Pani w dostÄ™pnych na naszych stronach artykuÅ‚ach:
Kiedy możliwe jest przysposobienie (adopcja) dziecka?
Pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej
Jak wyglÄ…da nadzór nad sprawowaniem opieki nad maÅ‚oletnim?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?