Skarga kasacyjna

Pytanie:

"Mężczyzna zaskarżył decyzję KRUS o wyłączeniu go z ubezpieczenia społecznego rolników. Sąd okręgowy zmienił tę decyzję w ten sposób, że uznał, iż mężczyzna podlega ubezpieczeniu. Na skutek apelacji złożonej przez KRUS sąd apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok i oddalił odwołanie. Uzasadnienie wyroku mężczyzna otrzymał 20 lutego br. Mężczyzna chciałby wnieść skargę kasacyjną do sądu najwyższego. Czy skarga może być złożona w dn. 21 kwietnia z uwagi na fakt, iż 20 kwietnia wypada w niedzielę? Jakie wymogi powinna spełniać taka skarga? Jaka jest opłata od skargi kasacyjnej i gdzie oraz w jakiej formie się ją wnosi? Czy skarga powinna być wniesiona do Izby Pracy i Ubezp. Społ. SN z pośrednictwem Sądu Apelacyjnego?"

Odpowiedź prawnika: Skarga kasacyjna

Zgodnie z art. 112 kc, termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

W przedstawionym stanie faktycznym koniec terminu do wniesienia skargi kasacyjnej będzie przypadał na dzień 21 kwietnia, albowiem dzień 20 kwietnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

W przedmiocie warunków wniesienia skargi kasacyjnej prosimy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Kto i kiedy może skorzystać z kasacji, czyli jak złożyć skargę kasacyjną?, gdzie znajdą Państwo wyczerpujące informacje dotyczące tego nadzwyczajnego środka zaskarżenia. W sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych skarga kasacyjna przysługuje niezależnie od wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawach o przyznanie i o wstrzymanie emerytury lub renty oraz o objęcie obowiązkiem ubezpieczenia społecznego.

Zgodnie z art. 36 ustawy o kosztach sądowych w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych i w sprawach odwołań rozpoznawanych przez sąd pracy i ubezpieczeń społecznych pobiera się opłatę podstawową w kwocie 30 złotych wyłącznie od apelacji, zażalenia, skargi kasacyjnej i skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Opłata sądowa od skargi kasacyjnej, w tej sprawie, będzie więc wynosiła 30 zł.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika