Skarga kasacyjna a postanowienie sądu II instancji

Pytanie:

"Sąd Okręgowy oddalił zażalenie na postanowienie sądu I instancji oddalające wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji. Sąd rejonowy wydział cywilny orzeka eksmisję pana x z lokalu mieszkalnego. W przepisanym terminie apelacja nie została przez pana x wniesiona. Po upływie terminu wniósł on do sądu rejonowego, który orzekał w sprawie wniosek o przywrócenie terminu wraz z apelacją. Sąd rejonowy oddalił wniosek o przywrócenie terminu i jednocześnie (w tym samym postanowieniu) apelację odrzucił. Wniesiono o sporządzenie uzasadnienia ww. postanowienia, następnie wniesiono zażalenie na postanowienie sądu oddalającego wniosek o przywrócenie terminu. Sąd Okręgowy oddalił ww. zażalenie. Czy na takie postanowienie sądu przysługuje skarga kasacyjna? Czy prawidłowym było zaskarżenie jedynie postanowienia oddalającego wniosek o przywrócenie terminu? Może należało zaskarżyć postanowienie sądu pierwszej instancji w zakresie odrzucenia apelacji?"

Odpowiedź prawnika: Skarga kasacyjna a postanowienie sądu II instancji

W obecnie obowiązującym stanie prawnym skargę kasacyjną w postępowaniu procesowym można wnieść od wyroku oraz tylko od dwóch rodzajów postanowień sądu II instancji – od postanowienia w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie. Na inne postanowienia w postępowaniu procesowym skarga kasacyjna nie przysługuje. W związku z powyższym na postanowienie sądu II instancji, oddalające wniosek o przywrócenie terminu skarga kasacyjna nie będzie przysługiwała.

Na takie postanowienie nie przysługuje również zażalenie do Sądu Najwyższego. Zgodnie z art. 3941 § 2 kpc,  w sprawach, w których przysługuje skarga kasacyjna, zażalenie przysługuje na postanowienie sądu drugiej instancji kończące postępowanie w sprawie, z wyjątkiem:

  • postanowień opisanych powyżej, na które przysługuje skarga kasacyjna
  • a także postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji

Omawiane postanowienie zostało wydane wskutek rozpoznania zażalenia na postanowienia sądu pierwszej instancji i dlatego też strona nie może na takie postanowienie wnieść zażalenia do Sądu Najwyższego.

Zaskarżenie orzeczenia sądu I instancji w zakresie odrzucenia apelacji w opisywanym przypadku również nie przyniosłoby większych korzyści. Apelacja została bowiem wniesiona po terminie, ani sąd I, ani II instancji nie widział zasadności przywrócenia terminu, a to skutkuje automatycznie odrzuceniem apelacji. Reasumując: uznanie przez sądy wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia apelacji za niezasadne automatycznie skutkuje uznaniem postanowienia o odrzuceniu apelacji za prawidłowe.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika