Skarga na działania sędziego do RPO
Pytanie:
"Jestem oskarżycielem posiłkowym w sprawie karnej. W toku postępowania sędzia jest stronnicza, odrzuca moje wnioski dowodowe, twierdząc iż próbuję przeciągnąć postępowanie (złożone po przesłuchaniu oskarżonego - mające wykazać w prosty sposób, iż ten kłamie). Zachowuje się skandalicznie wobec mnie, krzyczy itd. Zwraca się do urzędu skarbowego po moje deklaracje podatkowe etc. Czy oprócz skargi na sędziego do Prezesa Sądu oraz wniosku o wykluczenie sędziego mogę wystąpić ze skargą do Rzecznika Praw Obywatelskich (skarga na łamanie moich praw jako pokrzywdzonego)?"
Odpowiedź prawnika: Skarga na działania sędziego do RPO
Zgodnie z art. 80 Konstytucji RP każdy ma prawo wystąpienia, na zasadach określonych w ustawie, do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej. Może to uczynić także Pan, jako pokrzywdzony w sprawie karnej.
Proszę jednak pamiętać, że RPO nie jest organem kontrolnym ani nadzorczym nad sędziami. Nie może on np. udzielić sędziemu nagany czy też wyłączyć go od udziału w sprawie. Może natomiast spowodować, by odpowiednie działania podjął właściwy w sprawie organ (prezes sądu, sąd, prokuratura itd.).
Na marginesie warto zauważyć, że co prawda postanowienie o odmowie dopuszczenia dowodu nie jest zaskarżalne, ale zarzut nieprzeprowadzenia konkretnych dowodów można podnieść w apelacji od wyroku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?