Skarga na pracownika Straży Miejskiej
Pytanie:
"W ubiegłym roku podczas wizyty w Polsce (obydwoje jesteśmy zameldowani w Polsce ale od kliku lat mieszkamy w Wielkiej Brytanii gdzie pracujemy, mieszkamy i płacimy podatki) podczas podroży z lotniska do rodziców mój mąż został złapany przez fotoradar. Mandat został wysłany do teściowej, z którą nie utrzymujemy kontaktów. Mandat został przez nią odebrany i przez nią pokwitowany. Teściowa będąc osobą szukająca zwady przyszła do moich rodziców, którzy pracują w sklepie i zrobiła wielką awanturę. Zaistniała sytuacja miała miejsce oczywiście po upływie terminu wyznaczonego do zapłaty mandatu. Podczas następnej wizyty w Polsce (mandat został wystawiony w miesiącu kwietniu) w miesiącu czerwcu mąż pojechał osobiście do Straży Miejskiej z chęcią uregulowania zaległego mandatu. Mandatu nie można było uregulować, trzeba czekać na pismo z sadu grodzkiego bo termin do zapłaty minął. W zaistniałej sytuacji małżonek napisał oświadczenie, iż przyznaje się do winy i chce zapłacić mandat aczkolwiek prosi o przesyłanie dalszej korespondencji na adres moich rodziców ponieważ nie przebywamy/mieszkamy na terenie Polski. W zaistniałej sytuacji myśleliśmy, iż sprawa zostanie uregulowana. Aczkolwiek pomyliliśmy się. Przyszło kolejne pismo oczywiście na adres mojej teściowej a nie na adres, o który mąż wskazał aby wysyłać wszelka korespondencje dotyczącą tej sprawy. Jak można się domyślić teściowa znowu przyszła do mojej mamy i sytuacja z awanturą się powtórzyła. Z tego powodu moja rodzicielka miała dużo nieprzyjemności w pracy. Po pierwsze wstyd pośród klientów, a po drugie aż jej dyrektor się zdenerwował, iż takie zdarzenie miało miejsce w pracy. Gdy skontaktowałam się ze Strażą Miejska i zapytałam o powód wysłania korespondencji na adres teściowej, a nie na adres wskazany przez męża dostałam odpowiedz, iż to przez niekompetencje pracownika. Aczkolwiek żadne wnioski w tej sprawie nie będą wyciągnięte. Moje pytanie, gdzie mogę złożyć zażalenie na niekompetentnego pracownika Straży Miejskiej i co mogę żądać jako zadośćuczynienia. Zależy mi aby sprawa została załatwiona urzędowo i cała sytuacja została wyjaśniona jakkolwiek, aby te przeprosiny/zadośćuczynienia dotyczyły mojej mamy ponieważ to ona w tym miejscu okazała się przysłowiowym kozłem ofiarnym. Czy mogę żądać od nich wystosowania oficjalnego listu do dyrektora mojej mamy?"
Odpowiedź prawnika: Skarga na pracownika Straży Miejskiej
Zgodnie z art. 20 Ustawy o strażach gminnych (Dz.U. 1997.123.779 ze zm.) zażalenie do prokuratora przysługuje na sposób przeprowadzenia przez strażnika m. in. następujących czynności:
1) nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
2) dokonywania czynności wyjaśniających, kierowania wniosków o ukaranie do sądu, oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych - w trybie i zakresie określonych we właściwych przepisach,
W opisanym przypadku doszło do nieprawidłowego doręczania pism w związku z postępowaniem przed sądem grodzkim. Można więc uznać, że doszło do uchybień w czynnościach oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych (podstawa prawna art. 20 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o strażach gminnych). Naszym zdaniem istnieje podstawa do wystąpienia z zażaleniem. Wydaje się, że zażalenie należy wnieść do prokuratora miejscowo właściwego dla danej gminy (położenia urzędu gminy w większym mieście).
Dodatkowo na działalność straży miejskiej można złożyć skargę. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy straż jest jednostką organizacyjną gminy. Natomiast zgodnie z art. 221 par. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. 2000.98.1071 ze zm, k.p.a.) zagwarantowane każdemu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych realizowane jest na zasadach określonych przepisami przepisami powołanej ustawy. Z kolei z art. 227 k.p.a, stanowi, że przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Skargę taką należy złożyć do wójta/burmistrza/prezydenta miasta.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?