Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 20 Ustawy o strażach gminnych (Dz.U. 1997.123.779 ze zm.) zażalenie do prokuratora przysługuje na sposób przeprowadzenia przez strażnika m. in. następujących czynności:
1) nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym za wykroczenia określone w trybie przewidzianym przepisami o postępowaniu w sprawach o wykroczenia,
2) dokonywania czynności wyjaśniających, kierowania wniosków o ukaranie do sądu, oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych - w trybie i zakresie określonych we właściwych przepisach,
W opisanym przypadku doszło do nieprawidłowego doręczania pism w związku z postępowaniem przed sądem grodzkim. Można więc uznać, że doszło do uchybień w czynnościach oskarżania przed sądem i wnoszenia środków odwoławczych (podstawa prawna art. 20 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o strażach gminnych). Naszym zdaniem istnieje podstawa do wystąpienia z zażaleniem. Wydaje się, że zażalenie należy wnieść do prokuratora miejscowo właściwego dla danej gminy (położenia urzędu gminy w większym mieście).
Dodatkowo na działalność straży miejskiej można złożyć skargę. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy straż jest jednostką organizacyjną gminy. Natomiast zgodnie z art. 221 par. 1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz.U. 2000.98.1071 ze zm, k.p.a.) zagwarantowane każdemu w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej prawo składania petycji, skarg i wniosków do organów państwowych, organów jednostek samorządu terytorialnego, organów samorządowych jednostek organizacyjnych oraz do organizacji i instytucji społecznych realizowane jest na zasadach określonych przepisami przepisami powołanej ustawy. Z kolei z art. 227 k.p.a, stanowi, że przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Skargę taką należy złożyć do wójta/burmistrza/prezydenta miasta.