Składki ZUS w spółce cywilnej

Pytanie:

Spółka jako płatnik opłaca pełen ZUS za jednego ze wspólników, za drugiego zaś tylko składkę zdrowotną. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje dwie możliwości: odliczanie składek od dochodu albo zaliczanie ich bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu. Gdyby przyjąć pierwsze rozwiązanie i powiększać koszty w pkir prowadzonej przez sc. powstaje problem z prawidłowym ustaleniem dochodu każdego ze wspólników. Trudno bowiem uznać, że składki opłacane za jednego ze wspólników są kosztem spółki a wiec obydwu wspólnikow. Druga z możliwości też ma mankamenty ponieważ wystąpienie straty czyni niemożliwym odliczenie składek od dochodu, a co gorsza nie daje szansy odliczenia ich w kolejnych latach od przyszłych zysków.W jaki sposób podatkowo rozliczyć koszty składek ZUS wspólników prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Jeśli traktować składki ZUS jako koszty spółki, to ich przeniesienie (rozliczenie) na wspólników będzie następowało tak jak rozliczenie pozostałych kosztów, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jeśli to spółka (a więc obaj wspólnicy), a nie wspólnik opłaca ZUS za jednego ze wspólników trudno mówić o problemie z prawidłowym ustaleniem dochodu każdego ze wspólników.

Odnośnie drugiej sytuacji - faktycznie jeśli występuje strata odliczenie składki nie będzie możliwe i w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wskazanej wyżej możliwości pierwszej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: