Skup-sprzedaż używanych wyrobów jubilerskich
Pytanie:
"Mam zamiar otworzyć lombard i prowadzić jednocześnie skup sprzedaż wyrobów używanych, w tym wyrobów ze złota stosując procedurę szczególną VAT-MARŻA, uprzednio deklarując w US skup-sprzedaż wyrobów używanych ze złota i antyków. Oczywistym jest, iż w momencie zakupu wyrobów używanych, w tym również ze złota będę mógł je sprzedać, np. po 1 dniu lub tygodniu. Ale co w przypadku, kiedy będę chciał zakupione wyroby zachować dla siebie? Czy istnieje możliwość przejęcia pewnej ilości wyrobów zakupionych wyrobów na własne potrzeby? Jeśli tak to czy będzie ciążyć na mnie obowiązek podatkowy, należny od przejęcia tychże wyrobów? (jaki i kiedy). Jeżeli takowy podatek nie będzie jednak należny, a możliwość przejęcia zakupionych wyrobów będzie tylko i wyłącznie moją prywatną decyzją to co się stanie kiedy np. po roku będę chciał z powodu trudnej sytuacji finansowej w/w wyroby sprzedać? Czy i jaki i będzie wtedy ciążyć na mnie wtedy podatek i od czego będzie on naliczony?"
Odpowiedź prawnika: Skup-sprzedaż używanych wyrobów jubilerskich
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zatem podatnik prowadzący działalność gospodarczą może przekazać nabyty towar na własne potrzeby i będzie musiał takie przekazanie rozliczyć VAT tylko wówczas jeśli przy nabyciu tego towaru odliczył VAT. Ponieważ w działalności lombardowej jest to rzadkie i na ogół przy nabyciu nie ma VAT, to i przekazanie towaru na potrzeby własne nie spowoduje koniecznośći rozliczenia VAT.
Z kolej w przypadku późniejszej decyzji o jednak sprzedaży tych towarów podatnik będzie musiał rozliczyć VAT od sprzedaży. Jeśli będzie posiadał dokumenty potwierdzające nabycie towarów to powinien mieć prawo rozliczenia VAT na zasadzie marży.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?