Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Zatem podatnik prowadzący działalność gospodarczą może przekazać nabyty towar na własne potrzeby i będzie musiał takie przekazanie rozliczyć VAT tylko wówczas jeśli przy nabyciu tego towaru odliczył VAT. Ponieważ w działalności lombardowej jest to rzadkie i na ogół przy nabyciu nie ma VAT, to i przekazanie towaru na potrzeby własne nie spowoduje koniecznośći rozliczenia VAT.
Z kolej w przypadku późniejszej decyzji o jednak sprzedaży tych towarów podatnik będzie musiał rozliczyć VAT od sprzedaży. Jeśli będzie posiadał dokumenty potwierdzające nabycie towarów to powinien mieć prawo rozliczenia VAT na zasadzie marży.