Skuteczność podania wniesionego za pomocą faksu

Pytanie:

"Art. 63 KPA w § 1 wyraźnie wskazuje, że podania mogą być wnoszone pisemnie, telegraficznie, za pomocą telefaksu lub ustnie do protokołu, a także za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą utworzoną na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Z kolei w § 2 wymienione został elementy jakie powinno zawierać podanie, co najmniej powinno wskazywać osobę, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych, zaś § 3 dodatkowo wskazuje że powinno być podpisane podanie wniesione pisemnie albo ustnie do protokołu. W związku z powyższym, czy podanie wniesione za pomocą faksu należy traktować jako skutecznie wniesione, czy należy uznać, że zawiera braki formalne i wezwać zgodnie z art. 64 § 2 do jego podpisania, pomimo że na w podaniu jest \"przefaksowany\" podpis?"

Odpowiedź prawnika: Skuteczność podania wniesionego za pomocą faksu

Podaniem, w rozumieniu art. 63 § 1 kpa, są wszelkiego rodzaju oświadczenia stron oraz innych uczestników postępowania, składane organowi administracji prowadzącemu postępowanie. Ustawodawca ograniczył do pewnego minimum niezbędne wymagania dla pisma, któremu mają być nadane cechy podania mającego na celu m.in. wszczęcie postępowania administracyjnego. Zgodnie z brzmieniem art. 63 § 2 kpa podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 19 maja 2009 r., sygn. III SA/Lu 102/2009 orzekł, że „Podpis jest niezbędnym elementem podania. Podpis wskazuje bowiem osobę wnoszącego i pozwala zidentyfikować, czy podanie pochodzi od podmiotu uprawnionego. Nie ulega wątpliwości, że podpis musi być podpisem własnoręcznym. Brak podpisu osoby wnoszącej odwołanie, jeśli nie zostanie usunięty poprzez wezwanie do usunięcia braków, uniemożliwia wywołanie skutków prawnych wniesionego podania, tj. w przypadku odwołania powoduje niemożność jego rozpoznania przez organ administracji.”.

Własnoręczny podpis wnoszącego podanie mimo, iż nie został wymieniony w powołanym przepisie należy, do wymogów podstawowych podania, z uwagi na charakter regulacji art. 63 § 3 K.p.a. Podpis, o którym tutaj mowa potwierdza bowiem pochodzenie podania od osoby wskazanej jako wnosząca podanie. Złożenie podpisu pozwala domniemywać organowi administracji publicznej, że podanie pochodzi od osoby, która je podpisała. - tak z kolei wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 21 października 2008 r., sygn. II SA/Łd 637/2008.

W związku z powyższym w sytuacji wniesienia podania faksem koniecznym będzie wezwanie wnioskodawcy do uzupełnienia braków formalnych w postaci dołączenia własnoręcznego podpisu. Podpis przefaksowany stanowi tzw. faksymilę i nie jest tożsamy z podpisem własnoręcznym. W razie nieuzupełnienia braku w terminie 7 dni podanie będzie pozostawione bez rozpoznania (art. 64 § 2 kpa).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • krzysiek 2013-03-24 19:10:54

    A w Kielcach nawet na głównej poćcie nie ma faksu nie wspomnę o osiedlowych pocztach


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika