Skutki majątkowe intercyzy

Pytanie:

"Intercyza małżeńska jest zabezpieczeniem małżonków na wypadek rozwodu. Jak wygląda sytuacja w przypadku śmierci, któregoś z małżonków jeżeli mieli podpisaną intercyzę? Czy wtedy bierze się pod uwagę dziedziczenie ustawowe czy też jeden z małżonków w ogóle zostaje wykluczony z dziedziczenia po mężu/żonie?"

Odpowiedź prawnika: Skutki majątkowe intercyzy

Zogdnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Przedmioty majątkowe nie objęte wspólnością stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. Także ten akt prawny zapewnia możliwość sporządzenia przez małżonków umowy w formie aktu notarialnego, która tę wspólność ustawową rozszerzy, ograniczy bądź wyłączy (tkże przed zawarciem małzeństwa). Dla ewentualnego nie ma ona o tyle zanczenia, że każdy z małżonków może sporządzić testament, w którym powoła do spadku drugiego małżonka. Nadto należy zauważyć, że nawet w przypadku dziedziczenia ustawowego nie ma intercyza znaczenia. Intercyza skutkuje względem majątku małżonków za ich życia. Nie wyłącza możliwości dziedziczenia po sobie. Rozdzielność majątkowa polega na tym, że małżonkowie nie mają majątku wspólnego, a każde z nich ma swój majątek odrębny, którym zarządza i rozporządza samodzielnie, tj. bez jakiegokolwiek udziału współmałżonka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Sandra 2013-08-12 12:13:02

    Witam. Jeżeli podpisze intercyze przed ślubem, czy będzie obejmowała po śmierci mojego męża. Czy będe miała prawo do spadku po jego śmiercspisaći. Czy musi spisać testament.

  • Ania 2012-10-12 23:27:15

    Witam chcialabym sie dowiedziec czy jezeli bylismy malzenstwem 7 lat i po 7 latach podpisalam intercyze czy w razie rozwodu nic mi sie nie nalezy ... Z gory dziekuje za odpowiedz Anna ...

  • MARIANNA 2012-09-21 09:47:30

    Mamy po okolo szescdziesiat lat on Wloch, on wdowiec i ja, chcemy zawrzec zwiazek malzenski z intercyza.Czy intercyza wyklucz po smierci jednego z nas dzici do spadku wzajemnie; np:jego dzieci do spadku po mnie i odwrotnie? Czy intercyza wyklucza pobieranie emerytury po zmarlym mezu? Dziekuje za odpowiedz>

  • zrospaczona 2012-06-14 19:06:14

    Witam. Mam pytanie. Intercyza została podpisana zaraz po ślubie, czyli byliśmy juz małżonkami. Po spisaniu intrcyzy dorobilismy sie domu, który został postawiony na ziemi małżonka sprzed ślubu, kredytu wspólnego hipotecznego na ten dom, którego włąscicielem jest mąż, samochodu, którego jestem współwłaścicielem. czego moge sie spodziewać w przypadku rozwodu. Jak najkorzystniej z tego wybrnąć. Jeszcze raz: Mamy wspólny kredyt, majątek jest na męża. Z małżeństwa jest jedno dziecko. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

  • wacław 2012-04-13 11:37:03

    Jestem po rozwodzie i zostałam z 2 dzieci /3 i 4l./. Mieszkanie, zgodnie z intercyzą należy do byłego męża, więc muszę opuścic to mieszkanie. Nie mam dokąd się przeprowadzic. Czy były mąż nie powinien zapewnic swoim dzieciom mieszkania zastępczego?

  • Beata 2011-11-15 22:03:45

    witam mam problem czy podpisac intercyze przed slubem czy po slubie a moze zrobic darowizne corce chodzi o mieszkanie moje zeby corka miala zabezpieczenie niedlugo wychodze za maz i mam dylemat jak postapic mam corke z pierwszego malzenstwa narzeczony nic nie posiada pozdrawiam


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika