Skutki niestawiennictwa świadka w procesie karnym

Pytanie:

"W procesie karnym na świadka powołany został policjant. Nie stawił się jednak i nie przesłał usprawiedliwienia pomimo prawidłowo doręczonego wezwania. Czy w takim przypadku sąd ma prawo/obowiązek nałożyć na policjanta grzywnę? "

Odpowiedź prawnika: Skutki niestawiennictwa świadka w procesie karnym

Zgodnie z art. 285 §1 k.p.k., na świadka który bez należytego usprawiedliwienia nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu wydalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem, można (nie jest to zatem obowiązkowe) nałożyć karę pieniężną w wysokości do 10 000 złotych. Kara pieniężna z tego przepisu nie jest przy tym równoznaczna z karą grzywny, opisaną w przepisach kodeksu karnego. Kodeks w żaden sposób nie wyłącza policjantów spod zakresu tego przepisu, ale pozostawia organowi procesowemu pewną swobodę. Niezależnie od tego, zgodnie z art. 132 ust. 2 ustawy o Policji, czyn policjanta polegający na zawinionym niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa stanowi naruszenie dyscypliny służbowej i może być podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika