Skutki niezastosowania siÄ™ do wezwania komornika

Pytanie:

"Jakie sankcje grożą dłużnikowi zobowiązanego w postępowaniu egzekucyjnym i samemu zobowiązanemu w przypadku podjęcia w gotówce przez tego drugiego jego własnej wierzytelności zajętej przez komornika? Czy jeżeli wierzytelność wpłynie na rachunek dłużnika (wbrew zakazowi z art. 896 § 1) dłużnik może otrzymać jej część przeznaczoną na wynagrodzenia ze stosunku pracy nie podlegającą zajęciu (stosownie do art. 890 § 2), czy też cała kwota, jaka wpłynie na rachunek będzie stanowiła wówczas świadczenie nienależne z czynu zabronionego?"

Odpowiedź prawnika: Skutki niezastosowania się do wezwania komornika

Do egzekucji z wierzytelności komornik przystępuje przez jej zajęcie. W celu zajęcia komornik:

  1. zawiadomi dÅ‚użnika, że nie wolno mu odbierać żadnego Å›wiadczenia ani rozporzÄ…dzać zajÄ™tÄ… wierzytelnoÅ›ciÄ… i ustanowionym dla niej zabezpieczeniem;  
  2. wezwie dÅ‚użnika wierzytelnoÅ›ci, aby należnego od niego Å›wiadczenia nie uiszczaÅ‚ dÅ‚użnikowi, lecz zÅ‚ożyÅ‚ je komornikowi lub do depozytu sÄ…dowego.  

Zgodnie z art. 902 kpc, do skutków niezastosowania siÄ™ do wezwaÅ„ komornika oraz do obowiÄ…zków wynikajÄ…cych z zajÄ™cia stosuje siÄ™ odpowiednio art.886. Z powyższego wynika, że dÅ‚uznik, który nie zastosowaÅ‚ siÄ™ do wezwania lub w inny sposób naruszyÅ‚ obowiÄ…zki wynikajÄ…ce z zajÄ™cia albo dokonaÅ‚ wypÅ‚aty zajÄ™tej części wynagrodzenia dÅ‚użnikowi, odpowiada za wyrzÄ…dzonÄ… przez to wierzycielowi szkodÄ™.

Jeżeli dana wierzytelność jest zajęta, obowiązuje w stosunku do niej obowiązek zapłaty komornikowi bądź do depozytu sądowego. Z powyższego wynika, że dłużnik nie powinien wpłacać tych środków na zajęty rachunek bankowy dłużnika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika