Skutki podatkowe umowy dożywocia
Pytanie:
"Matka chce zawrzeć z córką umowę dożywocia (własnościowy lokal mieszkalny w zamian z opiekę).Czy taka umowa rodzi skutki podatkowe dla stron (podatki od czynności cywilno-prawnych, dochodowe, inne)?"
Odpowiedź prawnika: Skutki podatkowe umowy dożywocia
Umowa dożywocia rodzi skutki podatkowe. W szczególności zawarcie umowy dożywocia będzie powodowało opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) na zasadach określonych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy ciąży w tym przypadku na nabywcy własności nieruchomości. Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nieruchomości. Stawka podatku wynosi 2% podstawy opodatkowania. Zatem przy wartości prawa do lokalu np. 300.000 zł, podatek wyniesie 6000 zł. Podatek ten będzie pobrany przez notariusza przy zawarciu umowy dożywocia.
Zawarcie umowy dożywocia jest z punktu widzenia sprzedającego traktowane jak odpłatne zbycie nieruchomości, a zatem może powodować dla zbywającego konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie będzie żadnych konsekwencji, jeśli zbywca zbywa prawo do lokalu po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez niego lokalu. Jeśli nabył później to opodatkowanie zależy od daty kiedy nastąpiło nabycie (w którym roku).
Ponieważ umowa dożywocia traktowana jest jak odpłatne zbycie nie występuje w tym przypadku podatek od spadków i darowizn.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?