Skutki prawomocności nakazu zapłaty
Pytanie:
"Dostałem nakaz zapłaty od zobowiązania, które uległo przedawnieniu. Nie złożyłem jednak sprzeciwu do nakazu zapłaty (zaniedbanie) i termin wniesienia sprzeciwu minął. Czy mogę jakoś bronić się przed egzekucją i kiedy nakaz zapłaty się przedawni?"
Odpowiedź prawnika: Skutki prawomocności nakazu zapłaty
Na skutek braku wniesienia środka odwoławczego od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym nakaz ten uzyskał przymiot prawomocności. Oznacza to, iż nie służy w stosunku do niego żaden zwykły środek zaskarżenia. Nakaz zapłaty stał się tytułem egzekucyjnym, na który wierzyciel może uzyskać klauzulę wykonalności. Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klazulę wykonalności stanie się tytułem wykonawczym, który może być podstawą prowadzenia postępowania egzekucyjnego w stosunku do dłużnika.
Istnieją rzecz jasna teoretyczne możliwości wzruszenia prawomocnych rozstrzygnięć, jednakże w świetle pytania nie wydaje się, aby istniały realne przesłanki korzystania przez dłużnika ze środków prawnych w postaci np. skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem, czy też nawet posłużenia się jednym z powództw przeciwegzekucyjnych przewidzianych w kodeksie postępowania cywilnego (chyba że od czasu powstania tytułu wykonawczego zaistnieją określone okoliczności mające wpływ na treść rozstrzygnięcia, których dłużnik nie mógł powołać w normalnym toku instancji. Generalnie jednak rzecz ujmując, wydaje się, iż nie ma konkretnych i realnych przesłanek uzasadniających podważenie prawomocnego nakazu zapłaty.
W myśl natomiast art. 125 kodeksu cywilnego, roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw określonego rodzaju (a nakaz zapłaty ma rangę wyroku) albo orzeczeniem sądu polubownego lub prawomocną ugodą przedawnia się z upływem 10 lat, choćby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli zaś stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?