Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przedstawionej sprawie okazało się, iż prawdopodobnie osoby, które zostały oznaczone w postanowieniu o stwierdzenie nabycia spadku, nie są jedynymi spadkobiercami. Dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku. Takie postępowanie jest albo dopiero będzie w toku. Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany. Osoby, które nie były uczestnikami poprzedniego postępowania mogą złożyć wniosek w każdym czasie.
Jeżeli ten, kto uzyskał stwierdzenie nabycia spadku, lecz spadkobiercą nie jest, rozporządza prawem należącym do spadku na rzecz osoby trzeciej, osoba, na której rzecz rozporządzenie następuje, nabywa prawo lub zostaje zwolniona od obowiązku, chyba że działa w złej wierze. Dotyczy to także opisywanego przypadku, w którym osoby rozporządzające nieruchomością nie były w pełni uprawnione do jej sprzedaży. Zła wiara polega na wiedzy o tym, że treść postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jest niezgodna z rzeczywistym stanem prawnym. Należy także przyjąć, że zła wiara istnieje, gdy brak wiedzy jest wynikiem rażącego niedbalstwa nabywcy. W opisanym przypadku raczej nie będzie można mówić o złej wierze nabywców nieruchomości, która była przedmiotem spadku. Stąd nabywcy nieruchomości prawdopodobnie zostaną uznani za rzeczywistych właścicieli. Natomiast stwierdzenie czy tak faktycznie jest dopiero nastąpi, dlatego najpierw dokonano wpisu w księdze wieczystej. Pominięci spadkobiercy prawdopodobnie wystosowali powództwo o usunięcie niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawny, a wpis ostrzeżenia nastąpił na podstawie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia.
Niestety nie jest wystarczające oświadczenie pominiętych spadkobierców, że nie kierują żadnych roszczeń do nabywców nieruchomości. Cel postępowania dotyczącego ustalenia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym nie pozwala na poprzestanie na takim oświadczeniu. Konieczne jest zbadanie stanu prawnego przez sąd. Sąd nie powinien, naszym zdaniem dokonać zmiany w kw na podstawie drugiego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, lecz dopiero na podstawie wyroku sądu rejonowego, wydanego na podstawie powództwa pominiętych spadkobierców przeciwko osobom ujawnionym jako właściciele o uzgodnienie treści kw z rzeczywistym stanem prawnym.