Służba BHP a dodatkowe zadania

Pytanie:

"Jestem Inspektorem BHP. Pracodawca obciążył mnie dodatkowymi obowiązkami Kierownika Działu Technicznego, tzn. pracowałem na dwóch stanowiskach: jako Inspektor BHP i Kierownik działu Technicznego jednocześnie. Układ ten trwał od lipca 2006 czerwca 2007. Czy pracodawca mógł ustnie obciążyć pracownika Inspektora BHP dodatkowymi obowiązkami Kierownika Działu Technicznego, biorąc pod uwagę Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy, które stanowi, że 1b ust. 2 otrzymuje brzmienie: Służba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienione w ust. 1, z wyjątkiem pracownika zatrudnionego przy innej pracy, o którym mowa w art. 237[11] § 1 Kodeksu pracy.", Dz.U. z dnia 18 listopada 2004 r.?"

Odpowiedź prawnika: Służba BHP a dodatkowe zadania

Stosownie do art. 237[11] § 1 Kodeksu pracy możliwe są dwie sytuacje:

  • pracodawca zatrudniajÄ…cy wiÄ™cej niż 100 pracowników tworzy sÅ‚użbÄ™ bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy (sÅ‚użba bhp) – jest to wyodrÄ™bniona komórka organizacyjna
  • pracodawca zatrudniajÄ…cy do 100 pracowników powierza wykonywanie zadaÅ„ sÅ‚użby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy

RozporzÄ…dzenie Rady Ministrów z dnia 2 wrzeÅ›nia 1997 r. w sprawie sÅ‚użby bezpieczeÅ„stwa i higieny pracy (Dz.U. 1997 Nr 109, poz. 704) stanowi, iż sÅ‚użba bhp nie może być obciążana innymi zadaniami niż wymienionymi w tymże rozporzÄ…dzeniu, z wyjÄ…tkiem pracownika zatrudnionego przy innej pracy, o którym mowa w art. 237[11] § 1 Kodeksu pracy. W zwiÄ…zku z tym pracownicy sÅ‚użby bhp nie mogÄ… być obciążeni innymi pracami niż wymienione w zakresie dziaÅ‚ania sÅ‚użby, a pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu tylko powierzono wykonywania zadaÅ„ sÅ‚użby bhp (co jest możliwe tylko u pracodawców zatrudniajÄ…cych do 100 pracowników) – może.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • _arp 2014-09-20 12:18:55

    Dyskusję warto rozpocząć od stwierdzenia, że obszar Bezpieczeństwa i Higieny Pracy jest jedynym którego zakres działań i unormowań jest niemożliwy do określenia w stopniu wystarczającym. Występowały i będą występować konflikty pomiędzy Służbą BHP a Kierownictwem i Pracownikami produkcji dlatego praca tych Służb była niewdzięczna i uciążliwa oraz lekceważona przez pozostałą Załogę. Jest to stwierdzenie być może skrajne i nie dotyczy wszystkich obszarów produkcji ale jest prawdziwe. Normy prawne określone w Rozporządzeniu muszą być szczegółowe i rygorystyczne ponieważ ich cel jest przejrzysty. Mają skierować uwagę pracowników na myślenie i zabezpieczenie swojego zdrowia w danych warunkach pracy. Nie wiem ale być może kierownik w podanym przykładzie był zbytnio blokowany w swoich zadaniach przez mało elastycznego Inspektora BHP. Do pracy kierowniczej w BHP potrzebni są praktycy produkcyjni którzy na własnej skórze i doświadczeniach odczuli wszystkie możliwe zagrożenia. Warto może pomyśleć aby w tej dziedzinie wspierać zatrudnienie ludźmi blisko emerytur.

  • wojtek 2013-06-29 18:59:59

    kierownik działu nie może wykonywać zadań inspektora bhp ,bo sam siebie nie powinien kontrolować.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika