Służba w Policji a Kodeks pracy

Pytanie:

Czy do stosunku służbowego funkcjonariuszy Policji stosuje się Kodeks pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasadniczo nie - ze względu na odmienny charakter zatrudnienia w Policji od "powszechnego stosunku pracy", prawa i obowiązki funkcjonariuszy uregulowane są oddzielnie i nie ma podstaw do stosowania przepisów Kodeksu pracy nawet co do spraw nieuregulowanych w Ustawie o Policji i przepisach wykonawczych. Zastosowanie Kodeksu pracy ma miejsce tylko w stosunku do wyraźnie wskazanych w ustawie instytucji. Przykładowo taka sytuacja ma miejsce w stosunku do uprawnień funkcjonariuszy Policji związanych z rodzicielstwem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Będą policyjne jednostki kontrterrorystyczne?

  Ujednolicony system funkcjonowania jednostek kontrterrorystycznych oraz uregulowane zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań służbowych przez policjantów to główne zmiany przewidziane (...)

 • Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR?

  Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony przygotowywany w MSWiA trafił do konsultacji wewnątrzresortowych. Nowa formacja ma zastąpić istniejące dziś Biuro Ochrony Rządu. Zmiany mają (...)

 • Kiedy musisz powołać służbę bhp?

  Jeżeli pracodawca zatrudnia więcej niż 100 pracowników, to ma obowiązek utworzyć w swoim zakładzie pracy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy. Służba bhp pełni funkcje doradcze i kontrolne (...)

 • Większe uprawnienia pracownicze funkcjonariuszy

  Najważniejszą zmianą wprowadzaną ustawą o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej jest przyznanie policjantom oraz funkcjonariuszom Straży (...)

 • Porzucenie pracy - Jakie są konsekwencje porzucenia pracy?

  Obecnie porzucenie pracy nie jest w sposób szczególny uregulowane w polskim systemie prawnym jednak porzucenie pracy stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, (...)

NA SKÓTY