Służba wojskowa a naliczanie kapitału początkowego

Pytanie:

Czy służba wojskowa odbyta przed 1998 r. uprawnia do naliczenia kapitału początkowego i czy można do niej doliczyć jako okresy nieskładkowe naukę w szkole średniej i okresy przebywania na bezrobociu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 174 ust. 3 ustawy emerytalnej podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się na zasadach określających podstawę wymiaru emerytury lub renty. Przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się przebyte przed dniem wejścia w życie, tj. przed 1 stycznia 1999r. okresy składkowe i okresy nieskładkowe, w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Do okresów składkowych uwzględnianych przy ustalaniu kapitału początkowego wlicza się min. okres czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby. Okres przebywania na bezrobociu jest okresem nieskładkowym, ale okres pobierania zasiłku - składkowym. Okresem nieskładkowym jest także okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (5)

Jan Nowok

19.3.2018 12:44:15

Re: Służba wojskowa a naliczanie kapitału początkowego

czy Sądy to Sądy czy KUPA nierozgarniętych PUSTAKÓW bez mózgów = więzień 0,7 współczynnik średniej, TREP leżący całe dzień pijany 1,3 współczynnik a broniący żołnierz przed zarazą ze wschodu MINUS - 20 % z kapitału 10 lat. BRAWO RP.

Jan Nowok

19.3.2018 12:3:49

Re: Służba wojskowa a naliczanie kapitału początkowego

Panie KOŃSKI ŁBIE Genytcch co pan na to - wielki znawco

Jan Nowok

19.3.2018 12:0:21

Re: Służba wojskowa a naliczanie kapitału początkowego

To jednak DZIKI KRAJ i zwykłe CHAMSTWO i ZŁODZIEJSTWO i nie wiem jak to nazwać = więzień, student, opiekun DOLICZA SIĘ do kapitału początkowego a ŻOŁNIERZ zasadniczej służby NIE - na dodatek ZABIERA np. 1 rok i masz 10 % w DOOPIE zostaje 90 % a 2 lata służby KRADNIE Ci ten Kraj 20 % . A jeżeli to nie służba Polsce to co ? WIĘZIENIE i za DWA lata należy się 2 MILIONY ODSZKODOWANIA i straty zdrowia, psychiki, młodych lat, przerwania nauki i znęcania. NIECH TE SĄDY SIĘ ZASTANOWIĄ CO WYPRAWIAJĄ Z PRAWEM I LUDZMI = to gnojjnik.

Maciej Huber

31.5.2013 16:24:5

Re: Służba wojskowa a naliczanie kapitału początkowego

Obecnie mam już wyznaczony termin w Sądzie Apelacyjnym w sprawie o kapitał początkowy z ZUS za okres służby wojskowej przed reformą emerytalną. Jak się wyjaśni dodam komentarz.

Marian Sypniewski

16.3.2012 18:57:39

Re: Służba wojskowa a naliczanie kapitału początkowego

Witam. Bylem w wojsku w latach 1977-1979. Czy ZUS nalicza za ten okres jakies skladki z gory ustalone do emerytury czy tylko jest to goly staz bez finansowej bazy, i czy okres jest okresem skladkowym...

Pokaż wszystkie komentarze (5)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: