Służba wojskowa a naliczanie kapitału początkowego

Pytanie:

"Czy służba wojskowa odbyta przed 1998 r. uprawnia do naliczenia kapitału początkowego i czy można do niej doliczyć jako okresy nieskładkowe naukę w szkole średniej i okresy przebywania na bezrobociu?"

Odpowiedź prawnika: Służba wojskowa a naliczanie kapitału początkowego

Zgodnie z art. 174 ust. 3 ustawy emerytalnej podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się na zasadach określających podstawę wymiaru emerytury lub renty. Przy ustalaniu kapitału początkowego przyjmuje się przebyte przed dniem wejścia w życie, tj. przed 1 stycznia 1999r. okresy składkowe i okresy nieskładkowe, w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Do okresów składkowych uwzględnianych przy ustalaniu kapitału początkowego wlicza się min. okres czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby. Okres przebywania na bezrobociu jest okresem nieskładkowym, ale okres pobierania zasiłku - składkowym. Okresem nieskładkowym jest także okres nauki w szkole wyższej na jednym kierunku, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Jan Nowok 2020-03-19 12:44:15

  czy Sądy to Sądy czy KUPA nierozgarniętych PUSTAKÓW bez mózgów = więzień 0,7 współczynnik średniej, TREP leżący całe dzień pijany 1,3 współczynnik a broniący żołnierz przed zarazą ze wschodu MINUS - 20 % z kapitału 10 lat. BRAWO RP.

 • Jan Nowok 2020-03-19 12:03:49

  Panie KOŃSKI ŁBIE Genytcch co pan na to - wielki znawco

 • Jan Nowok 2020-03-19 12:00:21

  To jednak DZIKI KRAJ i zwykłe CHAMSTWO i ZŁODZIEJSTWO i nie wiem jak to nazwać = więzień, student, opiekun DOLICZA SIĘ do kapitału początkowego a ŻOŁNIERZ zasadniczej służby NIE - na dodatek ZABIERA np. 1 rok i masz 10 % w DOOPIE zostaje 90 % a 2 lata służby KRADNIE Ci ten Kraj 20 % . A jeżeli to nie służba Polsce to co ? WIĘZIENIE i za DWA lata należy się 2 MILIONY ODSZKODOWANIA i straty zdrowia, psychiki, młodych lat, przerwania nauki i znęcania. NIECH TE SĄDY SIĘ ZASTANOWIĄ CO WYPRAWIAJĄ Z PRAWEM I LUDZMI = to gnojjnik.

 • Maciej Huber 2015-05-31 16:24:05

  Obecnie mam już wyznaczony termin w Sądzie Apelacyjnym w sprawie o kapitał początkowy z ZUS za okres służby wojskowej przed reformą emerytalną. Jak się wyjaśni dodam komentarz.

 • Marian Sypniewski 2014-03-16 18:57:39

  Witam. Bylem w wojsku w latach 1977-1979. Czy ZUS nalicza za ten okres jakies skladki z gory ustalone do emerytury czy tylko jest to goly staz bez finansowej bazy, i czy okres jest okresem skladkowym...


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika