Służba wojskowa a urlop bezpłatny

Pytanie:

"Pracownik, którego zatrudniam został powołany do służby wojskowej na 9 miesięcy od 9.05.2007 r. do 09.02.2008 r. Zatrudnienie trwa nadal. Od czerwca pracownik nie będzie otrzymywał wynagrodzenia. Czy muszę jako pracodawca udzielić pisemnie urlopu bezpłatnego na okres przebywania w wojsku? Z jakim kodem przerwy mam pracownika wykazać w deklaracji ZUS RSA?"

Odpowiedź prawnika: Służba wojskowa a urlop bezpłatny

W przypadku powołania pracownika do służby wojskowej stosunek pracy pozostaje w tym okresie "w zawieszeniu", czyli mimo, że pracownikowi nie udziela się urlopu bezpłatnego, to w tym okresie nie ma on obowiązku świadczenia pracy i nie otrzymuje wynagrodzenia. W art. 124 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. 2004 r. Nr 241, poz. 2416) ustawodawca zobowiązał pracodawcę do udzielenia urlopu bezpłatnego pracownikowi powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych na okres trwania tych ćwiczeń. Urlopu bezpłatnego udziela sie na pisemny wniosek pracownika.

Jak wynika z powyższego pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia urlopu bezpłatnego w przypadku powołania pracownika do wojska, przedmiotowy stosunek pracy trwa nadal, ale pracownik ten nie ma obowiązku świadczenia pracy w okresie odbywania służby wojskowej. Podkreślamy, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie jest jednoznaczne z urlopem bezpłatnym.

Pracodawca jest zobowiązany wykazywać pracownika powołanego do służby wojskowej, co miesiąc, w deklaracji ZUS RSA kodem przerwy nr 350


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika