Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przypadku powołania pracownika do służby wojskowej stosunek pracy pozostaje w tym okresie "w zawieszeniu", czyli mimo, że pracownikowi nie udziela się urlopu bezpłatnego, to w tym okresie nie ma on obowiązku świadczenia pracy i nie otrzymuje wynagrodzenia. W art. 124 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. 2004 r. Nr 241, poz. 2416) ustawodawca zobowiązał pracodawcę do udzielenia urlopu bezpłatnego pracownikowi powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych na okres trwania tych ćwiczeń. Urlopu bezpłatnego udziela sie na pisemny wniosek pracownika.
Jak wynika z powyższego pracodawca nie jest zobowiązany do udzielenia urlopu bezpłatnego w przypadku powołania pracownika do wojska, przedmiotowy stosunek pracy trwa nadal, ale pracownik ten nie ma obowiązku świadczenia pracy w okresie odbywania służby wojskowej. Podkreślamy, że zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy nie jest jednoznaczne z urlopem bezpłatnym.
Pracodawca jest zobowiązany wykazywać pracownika powołanego do służby wojskowej, co miesiąc, w deklaracji ZUS RSA kodem przerwy nr 350