Jak ustanowić służebność przejazdu i przechodu

Pytanie:

"Chciałabym ustanowić na mojej działce służebność przechodu i przejazdu dla każdoczesnych właścicieli działek sąsiednich. Czy wymagana jest forma notarialna? Czy może być to w formie oświadczenia pisemnego? Czy jest jakieś inne rozwiązanie przewidziane prawem, aby ustanowić takie prawo przejazdu i przechodu?"

Odpowiedź prawnika: Jak ustanowić służebność przejazdu i przechodu

Z określenia dla każdoczesnych właścicieli wynika, że chodzi w tym przypadku o ustanowienie służebności gruntowej. Art. 245 kodeksu cywilnego stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności. Jednakże do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości nie stosuje się przepisów o niedopuszczalności warunku lub terminu. Forma aktu notarialnego jest potrzebna tylko dla oświadczenia właściciela, który prawo ustanawia.

Zatem jak wynika z tej regulacji Pani oświadczenie musi zostać złożone w formie aktu notarialnego. Nie jest wystarczająca forma pisemna dla skutecznego ustanowienia służebności. Natomiast oświadczenie woli drugiej strony może być złożone w każdej wybranej przez strony formie - w tym także w sposób dorozumiany, tzn. ujawniający tę wolę dostatecznie jasno.

Wpis do księgi wieczystej ma charakter deklaratoryjny, jednakże nie ulega obecnie wątpliwości, że służebności gruntowe nie ujawnione w księdze wieczystej wygasają na skutek nabycia nieruchomości w warunkach uzasadniających rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych (art. 5 ust. o ks. wiecz. i hip.). To znaczy osoba, która nabędzie nieruchomość obciążoną (a to obciążenie nie zostało ujawnione w księdze wieczystej) i nie wie, że ta nieruchomość jest obciążona - w takim przypadku nieujawniona służebność wygasa.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika