Śmierć podatnika a VAT

Pytanie:

"Rozliczam właścicieli nieruchomości uzyskujących przychody z najmu lokali mieszkalnych i użytkowych. Wszyscy są VAT-owcami. Otrzymałam ustną informację od adwokata rodziny o śmierci jednego z nich. Nie mam oficjalnej informacji o tym fakcie, stąd moje zapytanie co począć. Toczy się postępowanie spadkowe przed sądem, zatem nie ma jeszcze decyzji o spadku dla innej osoby. Czy wysyłać deklarację VAT za ostatni miesiąc? A co z następnymi deklaracjami i pozostałym rozliczaniem przed urzędem skarbowym? Czy VAT-Z powinna złożyć osoba będąca spadkobiercą mojego klienta? Jeśli tak, jak to uczynić, skoro osoba ta przebywa na stałe za granicą?"

Odpowiedź prawnika: Śmierć podatnika a VAT

Zgodnie z art. 96 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zgłoszenia o zaprzestaniu działalności w wyniku śmierci podatnika dokonuje jego następca prawny. Zatem następca prawny (spadkobierca) zmarłego składa w urzędzie skarbowym formularz VAT-Z, na podstawie którego urząd wykreśla daną osobę z rejestru podatników VAT. Jeśli spadkobierca mieszka za granicą, może nadać formularz VAT-Z pocztą, ewentualnie może ustanowić w Polce pełnomocnika (np. doradcę podatkowego), który dopełni formalności w jego imieniu.

Przepisy ustawy o VAT milczą natomiast odnośnie innych obowiązków spadkobiercy w zakresie zobowiązań zmarłego z tytułu bycia podatnikiem VAT - np. złożenia ostatniej deklaracji VAT i odprowadzenia należnego podatku.

Odnośnie składania deklaracji VAT organy podatkowe są na ogół zgodne, iż w wypadku śmierci podatnika jego następcy prawni nie mają obowiązku składania za zmarłego podatnika podatku od towarów i usług deklaracji podatkowej, obowiązku tego bowiem się nie dziedziczy. Obowiązujące przepisy prawa podatkowego nie przewidują, aby obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za zmarłego podatnika spoczywał na jego następcach prawnych. Wobec tego w wypadku śmierci podatnika jego następcy prawni nie mają obowiązku składania za zmarłego podatnika podatku od towarów i usług deklaracji podatkowej (por. pismo Urzędu Skarbowego w Rawiczu z dnia 23 maja 2006 r., sygn. PP/443-10/06). Obowiązek taki może ewentualnie wystąpić, gdyby spadkobierca zdecydował się kontynuować działalność gospodarczą zmarłego.

W zakresie odprowadzenia należnego podatku - według Urzędu Skarbowego w Chełmie (pismo z dnia 6 października 2006 r., sygn PP/443-83/06) - jego wysokość ustali urząd skarbowy w decyzji wydanej na podstawie art. 100 § 1 Ordynacji podatkowej. Spadkobierca podatnika VAT nie ma obowiązku rozliczać uzyskanych przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i składać deklaracji podatkowych VAT-7. Tym samym nie ma też obowiązku zapłacenia zobowiązań podatkowych wynikających z tych deklaracji, bowiem decyzją o zakresie odpowiedzialności poszczególnych spadkobierców właściwy organ podatkowy określi wysokość zobowiązań spadkodawcy, wyznaczając jednocześnie spadkobiercy termin ich płatności.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika