Śmierć rodzica a prawa rodziny do dziecka

Pytanie:

"Jestem mężczyzną samotnie wychowującym pięcioletnie dziecko. Żona moja zginęła w wypadku samochodowym. W tym roku zamierzam ponownie wejść w związek małżeński. Czy moja rodzina tj. siostra, rodzice i teściowie zmarłej żony mogą lub nabędą jakieś prawa do dziecka w przypadku mojej śmierci? "

Odpowiedź prawnika: Śmierć rodzica a prawa rodziny do dziecka

Z samego faktu śmierci rodzica, rodzina zmarłego rodzica nie nabywa władzy rodzicielskiej wobec dziecka. Istnieje jedynie możliwość, iż dla Pana dziecka zostanie ustanowiony opiekun (musi zachodzić ku temu jednak prawny powód). Może być to osoba spośród krewnych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Zula 2012-05-01 22:39:53

    Witam. Chciałam napisać oświadczenie w którym, w razie nagłej śmierci, opiekę nad dzieckiem przekazuje moim rodzicom. Czy istnieje gotowy wzór takiego oświadczenia? i czy musi byś ono podpisane przez np. adwokata? Z góry dziękuję za odpowiedź


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika