Spadek otwarty za granicą

Pytanie:

"We wrześniu zmarła babka mojego męża. Przez okolo 20 lat mieszkała na stałe w Stanach. Zostawiła dużą sumę i podzieliła ją na wnuki i dzieci.To były pieniądze z ubezpieczenia. Jej syn poleciał do Stanów i wszystko pozałatwiał. Jest tylko problem w tym, że niektórym oddał pieniądze, a innym nie chce zwrócić, w tym także mojemu mężowi. To miały być pieniądze na mieszkanie. On nie chce kupić ani mieszkania ani oddać pieniędzy. Mówi, że prawnie są jego. A przecież jest testament. Jak mu je odebrać? "

Odpowiedź prawnika: Spadek otwarty za granicą

Zgodnie z przepisami Prawa Prywatnego Międzynarodowego w sprawach spadkowych właściwe jest prawo ojczyste spadkodawcy z chwili jego śmierci. Do jurysdykcji krajowej należą sprawy spadkowe, jeżeli spadkodawca w chwili śmierci miał obywatelstwo polskie lub, nie posiadając żadnego obywatelstwa, zamieszkiwał w Polsce. Zakładając więc że w chwili śmierci babcia posiadała obywatelstwo polskie do spadku pozostawionego przez babcię trzeba będzie stosować prawo polskie. Również o ważności testamentu sporządzonego przez babcię będzie rozstrzygać prawo ojczyste spadkodawcy z chwili sporządzenia tego testamentu (prawo polskie lub amerykańskie w zależności od posiadanego przez babcię obywatelstwa). Wystarczy jednak zachowanie formy przewidzianej przez prawo państwa, w którym czynność zostaje dokonana. Każdy spadkobierca ( a więc osoba mająca interes prawny ) może złożyć wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku. Ze stwierdzenia nabycia spadku będzie bowiem wynikać domniemanie, że osoba która je otrzymała jest spadkobiercą ( a więc że spadkobiercą jest również Pani mąż ). W stosunku do spadku otwartego za granicą, ale podlegającego jurysdykcji sądu polskiego, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny. Wydane przez sąd postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku stanowi bowiem tytuł egzekucyjny na podstawie którego będzie można wszcząc egzekucję przeciwko osobie, która odebrała cały spadek ( synowi ) żądając od niej wydania rzeczy wchodzącej w skład spadku. W sytuacji jednak, gdy babcia była obywatelką amerykańską, wykonanie w drodze egzekucji orzeczenia sądu amerykańskiego będzie zależało od uznania takiego orzeczenia przez sąd polski. Uznanie orzeczenia sądu amerykańskiego przez sąd polski będzie w tym przypadku konieczną przesłanką do wszczęcia egzekucji w Polsce.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika