e-prawnik.pl Porady prawne

Spadek po ojcu a wspólny majątek rodziców

Pytanie:

Zmarł mój ojciec, który był w związku małżeńskim we wspólnocie majątkowej. Ojciec w ostatnich latach był chory i żona ojca przeniosła zgromadzone środki finansowe na swoje konta bankowe. Czy one także w jakimś stopniu podlegają dziedziczeniu w oparciu o wspólnotę majatkową?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Spadek po ojcu a wspólny majątek rodziców

31.10.2003

Zgodnie z art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dorobkiem małżonków, który stanowi ich wspólność majątkową są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Oznacza to, że środki finansowe uzyskane w czasie twania wspólności majątkowej stanowią majątek wspólny małżonków. Nie zmienia tej okoliczności fakt przeniesienia tych środków na odrębne konto bankowe tylko jednego z małżonków. Tak więc środki te - jeżeli zostały uzyskane w czasie trwania wspólności majątkowej - stanowią majątek wspólny. Tak więc środki te także podlegają dziedziczeniu po zmarłym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Środki finansowe a spadek

bhas

22.9.2009 10:52:40

Środki finansowe a spadek

W 2003r zmarł mój teść pozostający ze wspólności majątkowej małżeńskiej z żoną. W przedmiotach spadku, poza nieruchomościami nie wykazano żadnych sum pieniędzy-by nie płacić pewnie dużego podatku. 2-3 lata po śmierci teścia dzieci(dwoje) teściowej kupują 6 nowych mieszkań, w miojej ocenie-nie byli w stanie zapracować na to, są to pieniądze tzw. "nie wykazane" w spadku, co zrobić, by to sprawdzić?, gdyż z posiadanej przeze mnie wiedzy nie posiadali środków na taki zakup. Proszę o odpowiedz.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ