Spis inwentarza i jego uzupełnienie

Pytanie:

W przypadku, gdy spadkobiercy przyjmują spadek z dobrodziejstwem inwentarza, spis inwentarza sporządza się z urzędu. Z urzędu również powinno być sporządzenie uzupełnienia spisu inwentarza, jeżeli spis nie uwzględniał wszystkich przedmiotów wchodzących w skład spadku. O dokonaniu spisu inwentarza decyduje sąd. Tak więc zawiadomienie o niekompletności spisu należy złożyć do sądu. Ile będzie kosztować uzupełnienie tego spisu? Czy płacą za to spadkobiercy czy też koszty ponosi Sąd?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z par. 38 ust. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych, jeżeli spis inwentarza następuje z urzędu lub na wniosek osoby nie mającej obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, należny wpis ściąga się z majątku spadkowego. Tak więc koszty sporządzenia spisu inwentarza pokrywane są z majątku spadkowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

gośka

13.4.2010 7:3:5

Re: Spis inwentarza i jego uzupełnienie

Komornik powiadomił nas że do spisu inwentarza potrzebne sa wszelkie wyceny (koszt kilkanaści tysięcy zł). Razem z rodzeństwem chcemy zrzec się spadku (długi) na rzecz żyjącego rodzica. Czy można tego uniknać, sąd poinformaował nas że jest potrzebny tylko spis inwentarza przez komornika, a komornik dodatkowo zleca wyceny. Wydłuża to czas zrzeczenia sie spadku i oczywiście taty nie stać na poniesienie takich kosztów. Jak szybko przyjąc spadek i zrzec się go na tatę.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY