Spłacenie konkubenta

Pytanie:

"Trzy lata temu wzięłam wspólnie z konkubentem kredyt w Banku na mieszkanie w wys. 80 tyś. zł (po 40 tyś. na osobę, tak zostało zapisane w umowie). Jesteśmy współwłaścicielami mieszkania zakupionego od spółdzielni. Raty też spłacaliśmy po połowie tzn. po 200 zł, bo miesięczna rata wynosiła 400 zł. Kredyt jest na 30 lat. W chwili obecnej chcielibyśmy się rozstać i ja wolałabym, aby to konkubent opuścił mieszkanie. Zaproponowałam, że zapłacę mu 40 tyś., czyli jego połowę kredytu i żeby się wyprowadził, a ja będę nadal spłacać kredyt sama. Dzieci nie mamy. On powiedział, że się wyprowadzi, jeśli zapłacę mu 100 tyś. zł, bo uznał, że mieszkanie obecnie jest warte 200 tyś., więc on chce połowę wartości. Czy jeśli chciałabym go spłacić, to bierze się pod uwagę kwotę zaciągniętego kredytu czy rzeczywiście wartość obecną mieszkania? Nie wiem jak rozwiązać tę sytuację? Czy muszę występować na drogę sądową? "

Odpowiedź prawnika: Spłacenie konkubenta

Trzeba tu rozróżnić dwie kwestie: własności nieruchomości i odpowiedzialności za zaciągnięte zobowiązanie. Obie te płaszczyzny są od siebie niezależne. Oboje państwo jesteście współwłaścicielami tej nieruchomości i jednocześnie oboje jesteście dłużnikami banku z tytułu zawartej umowy kredytu.

Jeśli jednak jedno ze współwłaścicieli sprzeda swój udział we współwłasności, to przestanie być współwłaścicielem, a nadal pozostanie dłużnikiem osobistym banku i odwrotnie (jeśli dojdzie jedynie do przejęcia długu, czyli zmiany dłużnika w tej umowie kredytu, to były dłużnik nadal pozostanie współwłaścicielem nieruchomości). Zatem rozwiązaniem powyższej sytuacji są jedynie połączone ze sobą dwie czynności prawne, zbycie (sprzedaż) udziału w nieruchomości przez jednego ze współwłaścicieli na rzecz drugiego, połączone z przejęciem długu zbywcy wynikającego z umowy kredytu przez nabywcę (na tą czynność konieczna jest jednak zgoda Banku, jako wierzyciela). Samo wstąpienie w dług w miejsce konkubenta nie przyniesie Pani żadnego efektu, gdyż nadal pozostanie on współwłaścicielem mieszkania. Stanowisko konkubenta jest o tyle zasadne, że jeśli ma on utracić swój udział we współwłasności, to chce uzyskać za niego cenę zbliżoną do wartości rynkowej mieszkania, a nie jedynie zwolnienie z długu (zakładamy tu oczywiście, że inaczej to zagadnienie nie jest uregulowane w umowie kredytu).

Do zawarcia wskazanej wyżej umowy nie jest w stanie Pani zmusić konkubenta, gdyż każda umowa wymaga zgodnego oświadczenia woli stron. Podstawy do nałożenia takiego obowiązku nie ma też sąd.

Może Pani również wnieść do sądu wniosek o zniesienie współwłasności mieszkania, polegający na przyznaniu Pani własności całego lokalu, z obowiązkiem spłaty udziału drugiego współwłaściciela. Przy czym nikt nie jest w stanie określić, czy sąd przychyli się do takiego wniosku, i czy ewentualne zasady spłaty wyznaczone przez sąd będą dla Pani korzystniejsze niż proponowane przez byłego konkubenta. Przepisy nie precyzują wyraźnie jaką wartoś

MsoNormal, li.MsoNormal, p.MsoNormal no; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; margin-top:0cm; margin-right:0cm; margin-bottom:10.0pt; margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman","serif"; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US; .MsoChpDefault export-only; mso-default-props:yes; font-size:12.0pt; mso-ansi-font-size:12.0pt; mso-bidi-font-size:12.0pt; mso-fareast-font-family:Calibri; mso-fareast-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US; .MsoPapDefault export-only; margin-bottom:10.0pt; line-height:115%; @page Section1 595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0; p.Section1 Section1; -->ć sąd bierze pod uwagę podczas spraw o zniesienie współwłasności, jednak przyjmuje się, iż jest to wartoś ć rynkowa z chwili dokonywania zniesienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika