Spór sąsiedzki

Pytanie:

"Sąsiad notorycznie parkował swoje samochody, jak również osoby odwiedzające go, przed ogrodzeniem Pana X. Niszczył tym samym pas zieleni (należący do gminy ) oraz uprzykrzał w każdy inny sposób życie Pana X. Polubowne załatwienie sprawy nie dało żadnego efektu, nawet pogarszało zachowanie sąsiada. Pan X postanowił zagospodarować pas zieleni. Uzyskał na to pisemną zgodę burmistrza gminy. Pan X zasadził żywopłot oraz ułożył kamienne głazy w pasie zielni. Sąsiad zgłosił skargę na to do burmistrza. Spisał również oświadczenie, że zaniecha parkowania pod warunkiem usunięcia żywopłotu itd. burmistrz zwrócił sie z pismem do Pana X o usunięcie zagospodarowania, powołując oświadczenie sąsiada jako godne zaufania. Pan X będąc osobą rozsądną zgodził się usunąć wspomniane zagospodarowanie, ale przy jednoczesnym spisaniu ugody (powołano się na art. 13 kpa) w urzędzie gminy, w obecności burmistrza, w której zobowiązał się pomimo posiadanej zgody na zagospodarowanie, do likwidacji żywopłotu i głazów. W zamian sąsiad zobowiązał się do nieparkowania własnych aut oraz dopilnowania aby osoby go odwiedzające również tego nie robiły, oraz do nie niszczenia tegoż pasa zieleni przed domem Pana X. Pan X wywiązał się z ugody. Niestety sąsiad nie dotrzymał jej warunków. Straż Miejska umywa ręce, pismo burmistrza do sąsiada Pana X, iż w przedmiotowym pasie zieleni zabrania sie poruszania pojazdami mechanicznymi nie poskutkowało. Jak Pan X powinien postąpić aby osiągnąć cel ugody? Czy może wykorzystać ugodę administracyjną? jeśli tak to od czego zacząć działania?"

Odpowiedź prawnika: Spór sąsiedzki

Niestety, naszym zdaniem w Pana sytuacji nie będą mieć zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące ugody administracyjnej. Instytucja ta znajduje bowiem zastosowanie w przypadku toczącego się postępowania administracyjnego, i zawierana jest pomiędzy stronami postępowania - w niniejszym przypadku taka sytuacja nie zachodzi - nie toczy się bowiem żadne, konkretne postępowanie administracyjne pomiędzy Panem a sąsiadem.

Opisaną sytuację należy raczej rozpatrzyć z punktu widzenia odpowiedzialności gminy za zadania własne.

Jak wynika z art. 5 ust. 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązki utrzymania czystości i porządku na terenach innych niż wymienione w ust. 1-4 (a więc właśnie należące do gminy - czyli w zakresie pasa zieleni należącego do gminy również - przyp. red.)  należą do gminy. Do obowiązków gminy należy także uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników, jeżeli gmina pobiera opłaty z tytułu postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na takim chodniku, oraz zbieranie i pozbycie się odpadów zgromadzonych w urządzeniach do tego przeznaczonych umieszczonych na tym chodniku i utrzymanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

Jak więc wynika z powyższego obowiązkiem gminy jest zapewnienie czystości i porządku na terenach należących do gminy.

Zadanie to stanowi zadnie własne gminy (art. 7 ust. 1 pkt. 3 ustawy o samorządzie gminnym) a to z kolei ma znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności za niewykonywanie obowiązków.

Organem wykonawczym gminy jest wójt, burmistrz, bądź też prezydent miasta (tak przepis art. 26 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym) natomiast w realizacji zadań własnych gminy wójt podlega wyłącznie radzie gminy (art. 30 ust. 3 ustawy o samorządzie terytorialnym).

Z powyższego wynika więc, iż odpowiedzialność za takie a nie inny stan rzeczy ponowi burmistrz i to jego należy pociągnąć do odpowiedzialności za nierealizowanie zadań własnych gminy - brak utrzymania porządku w gminie.

W opisanej sprawie przysługuje więc Panu skarga do rady gminy za niewykonywanie (zaniechanie wykonywania) przez burmistrza obowiązków wynikających z ustawy.

Jak bowiem wskazuje przepis art. 227 k.p.a., przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.

Organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem spraw określonych w pkt. 2 ( a więc zadań zleconych) - jest rada gminy.

W niniejszej sytuacji przysługuje Panu skarga do Rady Gminy na zaniechanie burmistrza.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ludwika40 2012-12-17 07:39:38

    jak napisać list do urzędu gminy skarga na sąsiada?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika