Sposoby odwołania się od prawomocnego wyroku
Pytanie:
"Odbyła się sprawa zakończona wyrokiem prawomocnym bez udziału strony pozwanej, która nic o postępowaniu nie wiedziała oraz żadne informacje do niej nie dotarły. Jakie istnieją możliwości do reaktywowania takiej sprawy, odwołania się lub apelacji od wyroku, czy też podważenia samej procedury postępowania? Jest to sprawa cywilna z pozwu wspólnoty mieszkaniowej przeciwko właścicielowi mieszkania o zapłatę. W mieszkaniu mieszka lokator, od którego ADM wcześniej brał opłaty i nawet wystawiał na niego książeczki opłat - nie było możliwości zablokowania tego przez właściciela. Wyrok wydany w 2003 - akta wyciągnięte z archiwum i przejrzane przez pozwanego w II 2006. "
Odpowiedź prawnika: Sposoby odwołania się od prawomocnego wyroku
Prawdopodobnie w przedstawionej sytuacji toczyło się postępowanie w trybie uproszczonym. Ten tryb jest właściwy między innymi w sprawach opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej bez względu na wartość przedmiotu sporu. Pozew powinien zostać doręczony stronie, strona (pozwany) powinien być także zawiadomiony o terminie posiedzenia sądu.
Inną możliwością jest ta, że postępowanie mogło się toczyć w trybie upominawczym lub nakazowym. Oba te postępowania są niejawne. Pozwany dowiaduje się o nich z momentem doręczenia mu nakazu zapłaty. Od tego nakazu może wnieść zarzuty lub sprzeciw (zależnie od rodzaju postępowania). Po ich wniesieniu sprawa toczy się w zwykłym trybie przez sądem pierwszej instancji, pozwany nie jest więc pozbawiony jednej instancji. Jeżeli nakaz został prawidłowo doręczony i nie zniesiono środka odwoławczego, to staje się on prawomocny i nie można go już w zasadzie podważyć. Jeśli jednak w rzeczywistości właściciel mieszkania nie dostał w ogóle żadnego pisma, to prawdopodobnie zostały one wysyłane na adres, pod którym właściciel nie przebywał, np. na adres zameldowania w mieszkaniu tej wspólnoty, bo właściciel nie dopełnił obowiązku wymeldowania się, gdy mieszkanie wynajął. W takiej sytuacji możliwe jest wznowienie postępowania. Skargę o wznowienie można wnieść między innymi wtedy, gdy strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania. Więcej informacji na temat tego postępowania zawiera artykuł Przesłanki i tryb wznowienia postępowania cywilnego
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?