Spowalniacz - próg zwalniający

Pytanie:

"Przed posesją, na drodze, budowany jest spowalniacz (nazywany garbem, lub policjantem poziomym). W pierwszej wersji, przygotowania do wykonania spowalniacza odbywały się vis a vis bramy wjazdowa na teren posesji. Po osobistej interwencji, trzech inżynierów, postanowiło przenieść prace o ok. 3 metry. Obecnie linia boczna spowalniacza znajduje się na wysokości furtki, ok. 1 metr od bramy. W jakiej odległości od bramy można wykonać spowalniacz drogowy?"

Odpowiedź prawnika: Spowalniacz - próg zwalniający

Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach określa załącznik nr 4 do Rozporządzenia dnia 3 lipca 2003 r. określający szczegółowe warunki techniczne dla urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach (Dz.U.2003 nr 220 poz. 2181 ).

Reguluje on dopuszczalność budowy progów zwalniających na drogach określonego rodzaju oraz odległości jakie muszą być zachowane:
- 40 m od skrzyżowania ulic lub dróg,  
- 20 m od końcowego punktu łuku poziomego drogi, gdy wewnętrzny promień łuku jest mniejszy od 50 m,  
- 20 m od punktu początkowego spadku drogi, gdy spadek ten przekracza 10 %,  
- 30 m od przejścia dla pieszych (nie dotyczy progów z przejściami dla pieszych),  
- 20 m przed i za przejazdem kolejowym oraz 15 m przed i za przejazdem tramwajowym, licząc od skrajnej szyny toru na przejeździe,  
- 25 m od najbliższej części wiaduktu lub innej konstrukcji nośnej.  

Przepisy mówią, że urządzenia takie mogą być montowane wyłącznie w tych miejscach i na tych odcinkach dróg, na których konieczne jest skuteczne ograniczenie prędkości ruchu pojazdów, jeśli inne metody nie mogą być stosowane lub ich skuteczność jest niewystarczająca.
Innych warunków lokalizacji prawo wyraźnie nie przewiduje.
Za lokalizację odpowiada organ zarządzający ruchem na drogach (drogach powiatowych i gminnych zarządza starosta, a w przypadku dróg publicznych położonych w miastach na prawach powiatu - prezydent miasta). Organ zarządzający ruchem na drodze rozpatruje projekty organizacji ruchu oraz wnioski dotyczące zmian organizacji ruchu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika