Spowodowanie wypadku po użyciu alkoholu

Pytanie:

"Jechały 2 osoby samochodem. Osoba prowadząca, kobieta nie miała prawo jazdy. Spowodowała wypadek. Osoba jako pasażer także nie miał prawa jazdy. Obydwoje byli pod wpływem alkoholu. Pasażer jest w niej zakochany i stąd przyznał się do winy, że to on prowadził auto i że to on spowodował wypadek. Został zatrzymany przez policję na 24 godziny, a teraz toczy się postępowanie na Policji. Podobno są jacyś świadkowie, którzy widzieli że to kobieta prowadziła. Jaka może być kara dla mężczyzny?"

Odpowiedź prawnika: Spowodowanie wypadku po użyciu alkoholu

W opisanym przypadku odpowiedzialność mogÄ… ponieść obydwie osoby uczestniczÄ…ce w zdarzeniu. Samo prowadzenie pojazdu pod wpÅ‚ywem alkoholu może być albo przestÄ™pstwem (art. 178a kodeksu karnego) albo wykroczeniem (art. 87 kodeksu wykroczeÅ„) w zależnoÅ›ci od stężenia alkoholu stwierdzonego w organizmie. PrzestÄ™pstwem takie zachowanie bÄ™dzie jeÅ›li kierujÄ…cy miaÅ‚ we krwi co najmniej 0,5 promila (albo stężenie prowadziÅ‚o do tej wartoÅ›ci) lub co najmniej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza (albo stężenie prowadzÄ…ce do tej wartoÅ›ci). Dla wykroczenia te wartoÅ›ci wyglÄ…dajÄ… nastÄ™pujÄ…co: 0,2-0,5 promila albo 0,1-0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza (oraz stężenia prowadzÄ…ce do tego stanu).

Przestępstwo jest zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a kk). Za wykroczenie grozi kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 50 zł (art. 87 kw).

Poza tym obligatoryjne bÄ™dzie orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów i nie bÄ™dzie tu miaÅ‚o znaczenia, że dana osoba w ogóle nie posiada uprawnieÅ„ do kierowania pojazdami.

DrugÄ… kwestiÄ… jest prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy. Tutaj w grÄ™ mogÄ… wchodzić dwa przepisy z kodeksu wykroczeÅ„. Art. 94 - Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie majÄ…c do tego uprawnienia, podlega karze grzywny – ten przepis bÄ™dzie stosowany, gdy kierujÄ…cy w ogóle nie miaÅ‚ prawa jazdy, bo nigdy nie zdaÅ‚ egzaminu. Ewentualnie w grÄ™ wchodziÅ‚by przepis art. 95 - Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie majÄ…c przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 zÅ‚otych albo karze nagany – jeÅ›li kierujÄ…cy ma prawo jazdy, ale fizycznie tego dnia nie posiadaÅ‚ go przy sobie.

Ostatnia kwestia zwiÄ…zana jest ze spowodowaniem wypadku komunikacyjnego. Kodeks karny sankcjonuje sankcjonuje spowodowanie wypadku, którego skutkiem jest Å›redni uszczerbek na zdrowiu na okres powyżej 7 dni – tu zagrożenie to kara pozbawienia wolnoÅ›ci do 3 lat lub ciężki uszczerbek na zdrowiu oraz Å›mierć czÅ‚owieka, za który grozi już kara pozbawienia wolnoÅ›ci od 6 miesiÄ™cy do 8 lat (art. 177 kk). Jednak jeÅ›li w grÄ™ wchodziÅ‚oby przestÄ™pstwo z art. 177 kk i prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwoÅ›ci (powyżej 0,5 promila lub 0,25 mg), to wymiar grożącej kary bÄ™dzie obostrzony z uwagi na art. 178 kk. Przepis ten stanowi, że skazujÄ…c sprawcÄ™, który popeÅ‚niÅ‚ przestÄ™pstwo okreÅ›lone w art. 173, 174 lub 177 znajdujÄ…c siÄ™ w stanie nietrzeźwoÅ›ci lub pod wpÅ‚ywem Å›rodka odurzajÄ…cego lub zbiegÅ‚ z miejsca zdarzenia, sÄ…d orzeka karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci przewidzianÄ… za przypisane sprawcy przestÄ™pstwo w wysokoÅ›ci od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiÄ™kszonego o poÅ‚owÄ™ do górnej granicy tego zagrożenia zwiÄ™kszonego o poÅ‚owÄ™.

W grÄ™ ponadto może wchodzić kwestia zbiegu wykroczeÅ„ z przestÄ™pstwem, co prowadzi do wymierzenia dwóch kar, ale wykonaniu bÄ™dzie podlegaÅ‚a i tak kara lub Å›rodek karny surowszy (art. 10 § 1 kw). Trudno zatem jednoznacznie udzielić odpowiedzi na zadane pytanie, ale zróbmy zaÅ‚ożenie, że mężczyzna kierowaÅ‚ pojazdem w stanie nietrzeźwoÅ›ci i spowodowaÅ‚ wypadek, którego skutkiem jest uszczerbek na zdrowiu na okres powyżej 7 dni – czyli groziÅ‚aby mu kara pozbawienia wolnoÅ›ci na okres od 1,5 miesiÄ…ca do 4,5 roku. Dodatkowo obligatoryjny jest zakaz prowadzenia pojazdów na okres 1-10 lat – art. 42 § 2 w zw. z art. 43 § 1 kk. W tym miejscu jeszcze jedno zastrzeżenie – jeÅ›li poszkodowanÄ… byÅ‚aby osoba najbliższa (np. pozostajÄ…ca we wspólnym pożyciu), to musiaÅ‚aby zÅ‚ożyć wniosek o Å›ciganie – art. 177 § 3 kk.

W stanie faktycznym pojawia siÄ™ też komplikacja w postaci przyjÄ™cia na siebie odpowiedzialnoÅ›ci przez osobÄ™, która czynu nie popeÅ‚niÅ‚a. W naszej ocenie może to uzasadniać postawienie zarzutu poplecznictwa, czyli utrudniania postÄ™powania karnego poprzez ukrywanie faktycznego sprawcy czynu. Jest to przestÄ™pstwo zagrożone karÄ… od 3 miesiÄ™cy do 5 lat pozbawienia wolnoÅ›ci – art. 239 kk:

Art. 239. § 1. Kto utrudnia lub udaremnia postÄ™powanie karne, pomagajÄ…c sprawcy przestÄ™pstwa, w tym i przestÄ™pstwa skarbowego uniknąć odpowiedzialnoÅ›ci karnej, w szczególnoÅ›ci kto sprawcÄ™ ukrywa, zaciera Å›lady przestÄ™pstwa, w tym i przestÄ™pstwa skarbowego albo odbywa za skazanego karÄ™, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci od 3 miesiÄ™cy do lat 5.

§ 2. Nie podlega karze sprawca, który ukrywa osobÄ™ najbliższÄ….

§ 3. SÄ…d może zastosować nadzwyczajne zÅ‚agodzenie kary, a nawet odstÄ…pić od jej wymierzenia, jeżeli sprawca udzieliÅ‚ pomocy osobie najbliższej albo dziaÅ‚aÅ‚ z obawy przed odpowiedzialnoÅ›ciÄ… karnÄ… grożącÄ… jemu samemu lub jego najbliższym.

Z kolei kobieta prowadzÄ…ca pojazd, jeÅ›li w trakcie przesÅ‚uchania potwierdziÅ‚aby wersjÄ™, że to mężczyzna prowadziÅ‚ pojazd, w razie ujawnienia prawdy może odpowiadać za skÅ‚adanie faÅ‚szywych zeznaÅ„ – art. 233 kk, z zagrożeniem karÄ… pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 3.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika