e-prawnik.pl Porady prawne

Parkowanie w strefie zamieszkania

Pytanie:

Prowadzę działalność polegającą na sprzedaży samochodów i opon. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych. Przy wjeździe na osiedle jest niebieski prostokątny znak oznaczający drogę osiedlową. Na osiedlu jest droga asfaltowa i nie ma chodników, tylko pobocze. Na tym poboczu wzdłuż mojej posesji stoją moje samochody. Czy jest zakaz postoju samochodów w takim miejscu?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Parkowanie w strefie zamieszkania

Znak „droga osiedlowa” to popularne określenie dla wymienionego w załączniku do rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, znaku informacyjnego D 40 – „strefa zamieszkania”.

Zgodnie z art. 49 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zabrania się postoju pojazdów w strefie zamieszkania, w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Zatem parkowanie pojazdów na miejscach do tego niewyznaczonych w tej strefie, stanowi naruszenie prawa i może być karane mandatem.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ