Spożywanie posiłków w miejscu pracy

Pytanie:

"Czas pracy został wydłużony o 30 minut na spożywanie posiłków, czyli każdy pracownik ma 45 minut na zjedzenie. Pracodawca zabronił korzystać z firm dowożących ciepłe posiłki argumentując to tym, że tego typu jedzenie (np. pizza) ma intensywną woń. Pracownikom wolno więc jedynie jeść zimny posiłek. Czy pracodawca miał prawo do takiego zakazu? "

Odpowiedź prawnika: Spożywanie posiłków w miejscu pracy

Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest jednym z podstawowych warunków pracy. Prawo pracodawcy do regulowania spożywania posiłków nie została wprost określona w Kodeksie pracy, można je jednak wyprowadzić z obowiązku tegoż pracodawcy do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Spożywanie posiłku, bez względu na to czy są to posiłki dostarczane czy przynoszone z domu, może zakłócać proces pracy i wpływać na higienę pracy. Z tego względu pracodawca oczywiście może zabronić spożywania jakichkolwiek posiłków bezpośrednio na stanowisku pracy. Jednak zakaz spożywania wyłącznie ciepłych, dostarczanych posiłków, ze względu jedynie na ich intensywną woń, jest zakazem, który nie znajduje swego uzasadnienia w obowiązku zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Przyjęcie prawa pracodawcy do ingerencji w menu pracowników, jest wnioskiem zbyt daleko idącym.

Jeśli zatem praca zorganizowana jest w ten sposób, że spożywanie jakiegokolwiek posiłku na stanowisku pracy nie spełnia wymogów higieny, wówczas pracodawca powinien oczywiście wydać stosowne zakazy. W takim wypadku pracodawca musi zapewnić pracownikom dodatkowe pomieszczenie czy po prostu miejsce. Obowiązek zapewnienia tzw. jadalni spoczywa jedynie na pracodawcach zatrudniających więcej niż 20 pracowników na jednej zmianie (§ 29 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy). W żadnym jednak wypadku pracodawca nie może decydować o tym, co może jeść pracownik ani wprowadzać na terenie zakładu pracy regulacji, które uniemożliwiają spożycie posiłku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kamil 2011-09-28 12:04:47

    Mam takie pytanie w sprawie ciepłych posiłków ,idzie zima w moim zakładzie pracy temperatura spada mniej więcej o 5 stopni od temperatury będącej na dworze np. zimą na dworze jest -20 a w moim zakładzie jest -25 czy ja nie mam prawa do skorzystania z ciepłego posiłku wykorzystując do tego celu mikrofalówki zakupionej w własnym zakresie był bym wdzięczny za poradę pozdrawiam serdecznie Kamil :-)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika