Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 87 § 1 i 3 kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. W sprawach o ustalenie ojcostwa" href="https://e-prawnik.pl/domowy/prawo-rodzinne/ustalenie-ojcostwa/">ustalenie ojcostwa i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznej, mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie.
Jak wynika z powyższego w przedstawionej sprawie, może występować w roli pełnomocnika matka. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego strony mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Nadto wyjazd za granicę jednego z małżonków nie może być w żaden sposób ograniczony przez współmałżonka, nawet gdy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy małżonek wyjeżdżający za granicę zobowiązany jest do płacenia alimentów.
W kwestii udzielenia pełnomocnictwa proponujemy zapoznać się z artykułem zatytułowanym Pełnomocnictwo. Kiedy możemy je ustanowić i działać przez pełnomocnika?.