Sprostowanie i uzupełnienie protokołu

Pytanie:

"Sprawa cywilna. Jako uczestnik postępowania złożyłem wniosek o sprostowanie i uzupełnienie protokołu. Sąd wezwał mnie o sprecyzowanie w terminie 7 dni wniosku poprzez precyzyjne podanie słów, których domagam się wpisania do protokołu i w którym miejscu, pod rygorem oddalenia wniosku. Problem jest taki, że nie potrafię jednoznacznie stwierdzić, w którym dokładnie momencie na moją prośbę sąd zwrócił uwagę adwokatowi strony przeciwnej oraz prokuratorowi, żeby nie porozumiewali się w trakcie rozprawy. Jestem w stanie podać tylko jakiś ściśle określony przedział czasowy, kiedy to wydarzenie miało miejsce. W innym przypadku również nie pamiętam dokładnie, czy w zdaniu, którego domagam się wpisania do protokołu użyłem na pewno słowa tendencyjny, czy jakiegoś innego bliskoznacznego. Jak w zgodzie z prawem należy postąpić, żeby opisane fakty znalazły się w protokole?"

Odpowiedź prawnika: Sprostowanie i uzupełnienie protokołu

Z uwagi na obecność prokuratora w postępowaniu domniemujemy (choć nie w 100%), że chodzi o postępowanie karne. Protokół powinien zawierać oznaczenie czynności, jej czasu i miejsca oraz osób w niej uczestniczących, przebieg czynności oraz oświadczenia i wnioski jej uczestników, wydane w toku czynności postanowienia i zarządzenia, a jeżeli postanowienie lub zarządzenie sporządzono osobno, wzmiankę o jego wydaniu, w miarę potrzeby stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności. Wyjaśnienia, zeznania, oświadczenia i wnioski oraz stwierdzenia określonych okoliczności przez organ prowadzący postępowanie zamieszcza się w protokole z możliwą dokładnością. Osoby biorące udział w czynności mają prawo żądać zamieszczenia w protokole z pełną dokładnością wszystkiego, co dotyczy ich praw lub interesów.

Zgodnie z kodeksem postępowania karnego strony oraz osoby mające w tym interes prawny mogą złożyć wniosek o sprostowanie protokołu rozprawy i posiedzenia, wskazując na nieścisłości i opuszczenia. O „nieścisłościach” możemy mówić wtedy, gdy zapisy są niewystarczająco precyzyjne lub błędne. W wypadku „opuszczenia” niezgodność protokołu z rzeczywistością polega na tym, że w protokole brak jest pewnej informacji co do zdarzeń, które miały miejsce, np. opuszczenie czynności procesowej. Usunięcie tej wady wymaga sprostowania protokołu przez uzupełnienie brakujących zapisów. Sąd może tylko wtedy sprostować protokół rozprawy, gdy zgłoszone zostanie żądanie jego sprostowania tzn. wraz z podaniem w jaki sposób ma nastąpić sprostowanie (poprzez podanie słów, zdań w ich przybliżonej wersji oraz miejsca sprostowania – również w przybliżonej wersji). Przewodniczący po wysłuchaniu protokolanta może przychylić się do wniosku i wydać zarządzenie o sprostowaniu protokołu; w przeciwnym razie w przedmiocie sprostowania protokołu orzeka, po wysłuchaniu protokolanta, sąd w składzie, który rozpoznawał sprawę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika