Sprzeciw od wyroku nakazowego - wykroczenie
Pytanie:
"Mój samochód użytkuje wypożyczalnia samochodów na podstawie umowy dzierżawy. W styczniu b.r. otrzymałem korespondencję o przesłanie informacji kto użytkował ten pojazd w danym dniu z uwagi na zarejestrowanie przekroczenia prędkości przez fotoradar. Wysłałem informację by kontaktować się z wypożyczalnią wraz z kopią umowy, niestety listem zwykłym. Wczoraj otrzymałem wyrok nakazowy za popełnienie wykroczenie z art. 65 par. 2 kw na wniosek straży miejskiej, która rzekomo nie otrzymała od mnie informacji. Nie potrafię udowodnić, że taką wysyłałem, ale wiem, że ja nie mogłem użytkować pojazdu z racji tego, że cały czas użytkowała go wypożyczalnia. Czy gdy wyślę kopie umowy do sądu zostanie uchylony wyrok?"
Odpowiedź prawnika: Sprzeciw od wyroku nakazowego - wykroczenie
Wykroczenie uregulowane w art. 65 § 2 k.w. polega na nieudzieleniu wbrew obowiązkowi informacji określonemu organowi państwowemu ( w tym przypadku Straży Miejskiej ). Podstawą do wydania doręczonego Panu wyroku nakazowego był najprawdopodobniej fakt nieotrzymania przez Straż Miejską wysłanej przez Pana kopii umowy. Wysłanie kopii umowy do sądu, który wydał wyrok nakazowy będzie bezskuteczne gdyż art. 94 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia przewiduje jako środek odwoławczy od wyroku nakazowego wniesienie sprzeciwu. Sprzeciw taki wnosi się w zawitym terminie 7 dni od dnia doręczenia wyroku. W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc a sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych. Na zarządzenie odmawiające przyjęcia sprzeciwu przysługuje zażalenie. W przypadku niewniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy stanie się prawomocny.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?