Sprzedaż alkoholu bez zezwolenia

Pytanie:

"Jaka kara grozi za sprzedaż alkoholu bez zezwolenia"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż alkoholu bez zezwolenia

W art. 43 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej w.t.p.a.) ustawodawca dokonał penalizacji czynu polegającego na sprzedaży lub podaniu napojów alkoholowych w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia (a więc także po jego wygaśnięciu) lub wbrew jego warunkom. Sankcją za naruszenie przepisów ustawy w tym zakresie jest kara grzywny. Właściwym w sprawach orzekania o przestępstwo stypizowane w cytowanym przepisie jest sąd karny procedujący w oparciu o przepisy postępowania karnego (k.p.k.). Dodatkowo w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 43 ust. 1 w.t.p.a. sąd może orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, a także może orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych (art. 43 ust. 3 w.t.p.a.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Robert Nowak 2019-09-08 14:41:30

    Witam, a co jeśli sprzedaję w działalności B2B zestawy świąteczne zawierające alkohol - wino albo mocniejsze alkohole ? Kupuję gotowe zestawy upominkowe - bez wyszczególnienia zawartości kosza, czy kartonika, czy mogę je sprzedawać ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika