Sprzedaż alkoholu bez zezwolenia

Pytanie:

Jaka kara grozi za sprzedaż alkoholu bez zezwolenia

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W art. 43 ust. 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej w.t.p.a.) ustawodawca dokonał penalizacji czynu polegającego na sprzedaży lub podaniu napojów alkoholowych w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia (a więc także po jego wygaśnięciu) lub wbrew jego warunkom. Sankcją za naruszenie przepisów ustawy w tym zakresie jest kara grzywny. Właściwym w sprawach orzekania o przestępstwo stypizowane w cytowanym przepisie jest sąd karny procedujący w oparciu o przepisy postępowania karnego (k.p.k.). Dodatkowo w razie popełnienia przestępstwa określonego w art. 43 ust. 1 w.t.p.a. sąd może orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, a także może orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych (art. 43 ust. 3 w.t.p.a.).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Robert Nowak

8.9.2017 14:41:30

Re: Sprzedaż alkoholu bez zezwolenia

Witam, a co jeśli sprzedaję w działalności B2B zestawy świąteczne zawierające alkohol - wino albo mocniejsze alkohole ? Kupuję gotowe zestawy upominkowe - bez wyszczególnienia zawartości kosza, czy kartonika, czy mogę je sprzedawać ?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Jak uzyskać jednorazowe zezwolenie na sprzedaż alkoholu?

  Jeśli masz zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych i dodatkowo chcesz sprzedawać alkohol podczas festynu czy pikniku, to potrzebujesz jednorazowego zezwolenia na sprzedaż napojów (...)

 • Czy można sprzedawać alkohol w sieci?

  Odpowiedź zasadniczo brzmi - nie.

 • Napoje alkoholowe mają być mniej dostępne...

  Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz niektórych innych ustaw ma na celu zmianę przepisów nasuwających wątpliwości interpretacyjne oraz (...)

 • Jak zawrzeć umowę sprzedaży?

  Treścią umowy sprzedaży jest zobowiązanie jednej strony (sprzedawcy) do przeniesienia na drugą stronę (kupującego) własności rzeczy oraz wydania rzeczy. Drugim istotnym składnikiem umowy sprzedaży (...)

 • Sprzedaż samochodu firmowego

  Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów (...)

NA SKÓTY