Sprzedaż czy aport do sp. z o.o.

Pytanie klienta:

""Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (księgi rachunkowe + VAT, zaliczki uproszczone, działalność - 2 apteki). Obecnie zarejestrowałem w KRS jednoosobową Sp. z o.o. Dostałem właśnie odpis, że jest juz zarejestrowana w KRS. Chciałbym moje 2 apteki z mojej działalności gospodarczej \"przenieść\" do sp. z o.o. - jednak nie chcę całkowicie likwidować mojej działalności jednoosobowej, ponieważ zamierzam zmienić w niej branżę i nadal ją prowadzić. Moje pytanie jest następujące. Co będzie dla mnie korzystniejsze? - Czy dwie apteki (towary handlowe, wyposażenie, majątek trwały) - sprzedać z działalności jednoosobowej do Sp. z o.o. fakturami VAT? Czy też korzystniejsze dla mnie będzie wniesienie aportem 2 aptek (towarów handlowych, wyposażenia i majątku trwałego) do Sp. z o.o? Chodzi mi o podatek VAT i dochodowy.""

Odpowiedź prawnika:

W sensie podatkowym (dla celów VAT i podatku dochodowego) wniesienie towarów handlowych, wyposażenia i majątku trwałego wykorzystywanych dotychczas w działalności gospodarczej podatnika (osoby fizycznej) aportem do spółki z o.o. jest traktowane jako odpłatne zbycie, więc podatnik nawet wnosząc te rzeczy aportem będzie musiał rozpoznać - na tych samych zasadach co przy sprzedaży - przychód, a także na tych samych zasadach opodatkować aport podatkiem VAT.

Wniesienie tych rzeczy aportem może być mniej korzystne na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż aport może dodatkowo powodować konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych w stawce 0,5% (nawet jeśli wniesienie danego przedmiotu aportu podlegałoby opodatkowaniu VAT lub zwolnieniu z VAT).

Należałoby rozważyć, czy zamiast wnosić aportem towary handlowe, wyposażenie i majątek trwały, korzystniej nie byłoby wnieść całego przedsiębiorstwa. W szczególności, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zatem takie wniesienie nie podlegałoby opodatkowaniu VAT.

Piotr Geliński - Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.