Sprzedaż domeny internetowej a podatek dochodowy

Pytanie:

"Jestem posiadaczem domeny internetowej, a dokładnie firma której jestem właścicielem (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą). Jednak pewnego dnia zadzwonił ktoś i chce kupić domenę, której jestem posiadaczem i zaproponował bardzo dużą sumę. Po długim namyśle postanowiłem sprzedać tą domenę i teraz mam problem, bo nabywca chce fakturę VAT; moja firma jest podatnikiem podatku VAT i aktualnie rozlicza się od dochodu podatkiem liniowym, tj. 19%. Nie ukrywam, że proponowana kwota jest bardzo wysoka i zapłacenie od tej kwoty niższego podatku niż 19% od całej kwoty jest dla mnie bardzo korzystne. Jeden z doradców podatkowych powiedział, że można to podciągnąć pod 50% kosztów uzyskania przychodu, tylko nie wiem, w jaki sposób i czy nie będę miał z tego powodu dużych problemów w moim urzędem skarbowym, i na jakiej podstawie prawnej mógłbym ewentualnie się później bronić. Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą płacąca podatek od dochodu liniowy (19%) może sprzedać domenę internetową i naliczyć dla danej faktury 50% kosztów uzyskania przychodu, i w związku z tym zapłacić 19% podatku od 50% wartości netto faktury VAT? Domena nie zawiera nazwy firmy, jak i nie jest zgłoszona do urzędu patentowego jako znak towarowy."

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż domeny internetowej a podatek dochodowy

Jeśli chodzi o sprzedaż praw do domeny internetowej, to przychód z tego tytułu jest przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym (prawo do domeny internetowej nie stanowi prawa majątkowego). Natomiast, zgodnie z art. 22 ust. 1, kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Nie ma zatem, co do zasady, możliwości zastosowania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50%.

Byłaby możliwość zastosowania zryczałtowanych kosztów w wysokości 50%, gdyby sprzedaży podlegało prawo do znaku towarowego, np. "mojadomena.pl" wraz z przypisanym mu prawem do domeny internetowej np. "www.mojadomena.pl"; znak towarowy natomiast nie byłby znakiem nabytym, lecz został stworzony w ramach działalności gospodarczej i został zarejestrowany po raz pierwszy w Urzędzie Patentowym.

W myśl art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się m.in. przychody z odpłatnego zbycia praw do znaków towarowych i tak należy zakwalifikować przychody uzyskane z tytułu zbycia prawa do znaku towarowego "mojadomena.pl". Natomiast, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. c przychodem z działalności gospodarczej, są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością składników majątku, będących wartościami niematerialnymi i prawnymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Unormowanie art. 22b ust. 1 cyt. ustawy wskazuje, że do wartości niematerialnych i prawnych zaliczone mogą być m.in. prawa do znaków towarowych, ale jedynie wówczas, gdy zostały przez podatnika nabyte. Jeżeli znak towarowy mojadomena.pl zostałby stworzony w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i zarejestrowany w Urzędzie Patentowym, a więc zostałoby udzielone prawo ochronne i nie był on znakiem nabytym. W zakresie kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży praw do znaku towarowego zastosowanie ma art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. przysługują koszty w wysokości 50 % uzyskanego przychodu. Zatem zgodnie z cyt. art. 22 ust. 9 pkt 1, prawo do takiego ustalenia kosztów przysługuje jedynie takiej osobie fizycznej, która uzyskała przychód z tytułu definitywnego przeniesienia na inną osobę prawa ochronnego na znak towarowy i która w chwili jego przeniesienia była jednocześnie pierwszą uprawnioną osobą z prawa ochronnego na ten znak.

Powyższe znalazło potwierdzenie w informacji Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 17 września 2004 r. (sygn. P-2/415/20/04).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika