Sprzedaż działki pod warunkiem

Pytanie:

Zamierzam sprzedać działkę budowlaną, która po sprzedaży będzie graniczyła z moją. Czy mogę uzależnić jej sprzedaż od tego, czy mój przyszły sąsiad wybuduje na granicy naszych posesji pełne ogrodzenie (mur) oraz wybuduje dom pod warunkiem, że jego okna nie będą wychodziły na stronę mojej posesji, a jego wysokość nie przekroczy np. jednej kondygnacji, mimo że prawo budowlane określa warunki zabudowy jednorodzinnej, które mówią inaczej?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przeniesienie własności nieruchomości pod warunkiem nie jest możliwe. Możliwa jest natomiast taka umowa sprzedaży, w której kupujący nieruchomość zaciągnie wobec Pana określone zobowiązania lub też, co byłoby bardziej wskazane, ustanowi na rzecz dotychczasowego właściciela, określone służebności gruntowe(zakaz umieszczania okien od określonej strony budynku, ograniczenia wysokości budynku). Służebność gruntowa ogranicza właściciela nieruchomości obciążonej w wykonywaniu jego uprawnień wynikających z treści prawa własności. Służebność gruntowa jest prawem związanym z nieruchomością obciążoną i władnącą i istnieje niezależnie od ewentualnych zmian po stronie właścicieli. Jest też ujawniana w księdze wieczystej. Ograniczenia wynikające z ustanowionych służebności mogą oczywiście iść znacznie dalej niż ograniczenia administracyjne (wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego lub z warunków zagospodarowania i zabudowy terenu). Służebnością nie może być jednak zobowiązanie do wykonania czegoś np. wybudowania muru. Tu jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie określonego zobowiązania w umowie sprzedaży. Nie obciąża ono jednak kolejnych nabywców nieruchomości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Katarzyna Fąka

22.7.2012 20:11:52

Sprzedaż działki pod warunkiem rozpoczęcia budowy w ciągu 2 lat.

Witam Zamierzam sprzedać większą ilość działek budowlanych. Chciałabym, w ramach promocji, kilku pierwszym nabywcom sprzedać działki po promocyjnych cenach pod wrunkiem deklaracji rozpoczęcia na nich budowy domu w ciągu np 2 lat(aby w ten sposób zachęcić nastęnych potencjalnych nabywców do osiedlenia się na nowym osiedlu). Czy mogę zawrzeć taki warunek w akcie notarialnym? Jesli nie to w jaki sposób to zapisać. Jak potem wyegzekwować zawarty w umowie warunek?

t-1

1.6.2011 10:28:18

Re: Sprzedaż działki pod warunkiem

Doskonale by było sprzedać działkę, wziąć pieniądze i dalej ją posiadać.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 23.4.2012

  Sprzedaż na próbę

  Umowa sprzedaży, to umowa, na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu ją, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy (...)

 • 12.10.2016

  Kiedy można budować w granicy ?

  Zasady budowania w granicach nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (...)

 • 7.1.2014

  VAT 2014 - sprzedaż samochodu firmowego

  Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów osobowych (...)

 • 1.1.2014

  VAT 2014 r. Towary używane

  Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami dostawa towarów używanych była zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało (...)

 • 19.10.2011

  Podatnicy

  Szczególny charakter podatku VAT przejawia się między innymi w tym, iż opodatkowaniu podlegają wskazane przepisami czynności pod warunkiem, że są wykonywane przez podatników. W konsekwencji - (...)