Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przede wszystkim należy stwierdzić, że podatnikiem podatku VAT jest co do zasady dostawca (sprzedawca). W przypadku sprzedaży nieruchomości może nim być zatem sprzedawca nieruchomość, a nie kupujący (chociaż faktycznie to kupujący poniesie ciężar podatku VAT poprzez zapłacenie sprzedawcy ceny powiększonej o VAT).
Rozstrzygnięcie kwestii, czy dana transakcja sprzedaży nieruchomości podlega VAT, zależy głównie od sprzedawcy i od tego, czy jego działalność można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT (art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług), w szczególności, czy chociażby jego zamiarem jest np. obrót nieruchomościami w sposób częstotliwy. W dalszej kolejności można ustalać, czy dana nieruchomość jest towarem używanym w rozumieniu ustawy (zwolnienie od podatku z art. 43 ust. 1 ustawy) oraz czy przysługiwało sprzedawcy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Z reguły jednak, jeżeli sprzedawcą jest osoba fizyczna sprzedająca lokal użytkowy będący składnikiem jej prywatnego (a nie firmowego) majątku, transakcja taka nie podlega opodatkowaniu VAT.
Zwykle też to, czy dana transakcja sprzedaży nieruchomości podlega VAT, bada (na podstawie informacji uzyskanych od sprzedawcy) notariusz sporządzający akt notarialny – umowę sprzedaży. Jest to bowiem istotne dla ustalenia obowiązku pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych (nie jest on pobierany, gdy dana transakcja podlega VAT).
Wynajem nieruchomości przed czy po jej sprzedaży nie wpływa na opodatkowanie sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług (VAT).