Sprzedaż napojów alkoholowych a wybudowanie obok sklepu przedszkola

Pytanie:

"Witam. Od wielu lat sprzedaję alkohol w małym sklepie. Niedaleko mnie zostało wybudowane przedszkole. Czy w związku z tym grozi mi utrata zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż napojów alkoholowych a wybudowanie obok sklepu przedszkola

W sytuacji, gdy w danym miejscu była już prowadzona działalność związana ze sprzedażą alkoholu, a następnie utworzona została placówka o szczególnym znaczeniu w odległości mniejszej niż wymagana przepisami prawa miejscowego, to przedsiębiorcy nie grozi utarta zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Z art. 18 ust. 10 ustawy wynika bowiem, że organ zezwalający cofnie wydane zezwolenie w przypadku nieprzestrzegania określonych w ustawie warunków sprzedaży napojów alkoholowych. Tymczasem odległość, poniżej której nie można sprzedawać alkoholu w sąsiedztwie pewnych obiektów szczególnych określa stosowna uchwała rady gminy. Będzie Pan zatem dysponował zezwoleniem na sprzedaż alkoholu do chwili jego wygaśnięcia. Wystąpienie po upływie ważności zezwolenia do gminy o wydanie nowego zezwolenia spotka się z odmową, jeśli naruszany byłby wymóg dopuszczalnej odległości od pewnych obiektów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika