Pytanie:
"Chciałbym otworzyć internetowy komis sprzedaży antyków, na zasadzie ludzie mi dają towar ja go sprzedaje przez Internet (Allegro itp.). Moje pytanie to jak będę się rozliczał z urzędem skarbowym i od czego będę musiał zapłacić podatek? Na przykład ktoś mi da świecznik w komis za 1000 zł, ja go sprzedam za 1100 i klient będzie chciał fakturę na jaką kwotę wystawiam fakturę lub paragon? Czy będę potrzebował kasy fiskalnej? Jakie inne wymogi prawne będę musiał spełnić?"
Odpowiedź prawnika: Komisowa sprzedaż antyków
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków (w tym w formie komisowej) ma co do zasady prawo korzystania z szczególnego sposobu opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) na zasadzie tzw. VAT marży. Zgodnie bowiem z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Zatem opodatkowaniu w przypadku takiego podatnika podlega tylko marża. Co ważne w ten sposób opodatkowana może być sprzedaż towarów nabytych od osób fizycznych lub prawnych nie będących podatnikami VAT. Podatnik jest obowiązany udokumentować dostawę towarów w systemie marży w szczególny sposób. Mianowicie wystawia on fakturę oznaczoną jako "Faktura VAT Marża". Jeśli będzie dokonywał sprzedaży na rzecz osób fizycznych będzie miał również obowiązek stosowania kas fiskalnych – przy czym obowiązek stosowania kasy wystąpi, w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł.
Piotr Geliński
Doradca podatkowy
Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).
Od 2002 r. zdobywał doświadczenie
jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii
doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;
Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?