Sprzedaż nieruchomości do firmy z UE

Pytanie:

"Jestem osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą, posiadam numer NIP UE, o który wystąpiłem kilka lat temu, gdyż był mi potrzebny podczas transakcji z partnerami z UE. Posiadam nieruchomość, którą zakupiłem na fakturę VAT do firmy w grudniu 2006 roku. Nieruchomość była wciągnięta do ewidencji środków trwałych i amortyzowana. W chwili obecnej zamierzam sprzedać nieruchomość firmie z UE (firma cypryjska) posiadającej VAT UE. Jak mam wystawić fakturę na sprzedaż tej nieruchomości - chodzi mi o to czy na fakturze mam doliczać do ceny VAT, czy tak jak w przypadku sprzedaży innych rzeczy, które sprzedawałem do UE nie doliczam VAT? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości do firmy z UE

Sprzedaż nieruchomości położonej w Polsce na rzecz innej firmy z Unii Europejskiej nie jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów i będą do niej miały zastosowanie ogólne zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług (VAT). Skoro podatnik nabył nieruchomość na fakturę to zapewne nie jest to grunt rolny (co do zasady zwolniony z VAT).

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT zwalnia się z podatku:

10) dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)  dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)  pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

10a) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Przy czym przez pierwsze zasiedlenie rozumie się przez to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem o ile są spełnione powyższe przesłanki do zwolnienia sprzedaży z VAT, to taka sprzedaż może być zwolniona, jeśli nie są spełnione - będzie opodatkowana VAT w stawce 22%. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika