Sprzedaż nieruchomości rolno-przemysłowej a VAT

Pytanie:

"Jestem podatnikiem VAT, który zamierza sprzedać niezabudowaną działkę. Działka jest częściowo rolna, a częściowo przeznaczona pod zabudowę przemysłową. W jaki sposób mam obliczyć podatek VAT od powyższej transakcji. Dodam, iż części działki rolna i przemysłowa nie są geodezyjnie wyodrębnione."

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości rolno-przemysłowej a VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W przypadku niezabudowanej działki częściowo rolnej, a częściowo przemysłowej (tj. przeznaczonej pod zabudowę przemysłową) organy podatkowe raczej nie zgodzą się na całkowite zwolnienie takiej działki spod opodatkowania VAT. W takiej sytuacji, o ile to możliwe, należałoby taką działkę jednak podzielić zgodnie z jej przeznaczeniem na dwie działki (rolną i przemysłową) i sprzedać jako dwie działki – rolną i przeznaczoną pod zabudowę przemysłową, lub ewentualnie - o ile to możliwe - spróbować wycenić odrębnie wartość części rolnej i części przemysłowej (np. przy pomocy rzeczoznawcy). O ile takie wydzielenie lub podzielenie wartości nie będzie możliwe, wydaje się, iż transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT i dla własnego bezpieczeństwa sprzedający powinien naliczyć VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika