Sprzedaż nieruchomości w Niemczech a VAT

Pytanie:

"Spółka z o.o. kupiła w 2007 r. w Niemczech nieruchomość - lokale mieszkalne. Nieruchomość będzie teraz sprzedana polskiej firmie. W jaki sposób będzie opodatkowana ta transakcja pod względem VAT?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości w Niemczech a VAT

Ze względu na szczególne rygory przewidziane w przepisach prawa poszczególnych krajów sprzedaż nieruchomości (lokali) położonych na terytorium danego kraju (w Polsce jest to np. forma aktu notarialnego, konieczność złożenia wniosku do odpowiedniego Wydziału Ksiąg Wieczystych w celu wpisania nowego właściciela), sprzedaż nieruchomości (lokali) położonych w Niemczech pomiędzy dwoma podmiotami polskimi zapewne będzie dokonana na terytorium Niemiec i zgodnie z prawem tam obowiązującym.

W takim przypadku, w zakresie ewentualnego opodatkowania takiej transakcji podatkiem VAT należy zauważyć, iż podatek VAT jest podatkiem terytorialnym, wobec czego jest on naliczany od transakcji, które mają miejsce, bądź traktowane są jako mające miejsce na ściśle określonym terytorium. W przypadku gdy wykonanie danej czynności będzie miało miejsce poza określonym terytorium, czynność ta nie będzie co do zasady opodatkowana w danym kraju (por. J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2004, Wrocław 2004, s. 32).

Należy zauważyć, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem odpłatna dostawa towarów (w tym także nieruchomości) poza terytorium kraju nie podlega co do zasady opodatkowaniu VAT w Polsce.

Natomiast sprzedający nieruchomości (lokale) w Niemczech powinien zasięgnąć opinii niemieckiego doradcy podatkowego lub niemieckich organów podatkowych, czy sprzedaż taka będzie podlegała opodatkowaniu VAT lub innymi podatkami w Niemczech.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika