Sprzedaż pojazdu przed pierwszą rejestracją

Pytanie:

"Sprowadziłem samochód osobowy z USA dokonałem wszystkich opłat celnych tzn. cło, VAT i akcyzę, posiadam wszystkie niezbędne dokumenty do jego rejestracji w Wydziale Komunikacji. Zdecydowałem jednak nie rejestrować tego pojazdu lecz dokonać jego sprzedaży dla innej osoby fizycznej w Polsce. Czy w takiej sytuacji w której sprowadzony samochód sprzedam innej osobie nie rejestrując tego pojazdu przed jego sprzedażą będę obciążony dodatkowym podatkiem akcyzowym lub innym podatkiem wynikającym z tej transakcji?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż pojazdu przed pierwszą rejestracją

Zgodnie z art. 80 ustawy o podatku akcyzowym, akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy od samochodów są m.in. podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju. Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje w przypadku sprzedaży - z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wydania wyrobu. Jednakże w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania tego samego towaru (np. samochodu osobowego) ustawodawca przyznał podatnikom prawo do obniżenia akcyzy o kwotę tego podatku zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (np. samochody osobowe), związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu (art. 79 ustawy o podatku akcyzowym).

Jeżeli w przypadku danej osoby sprowadzenia samochodu i jego sprzedaży nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ut. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) – tj. okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania czynności (sprowadzania samochodów i ich sprzedaży) w sposób częstotliwy – sprzedaż taka nie będzie podlegała VAT. Jeśli sprzedaż nie będzie opodatkowana VAT, będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od wartości samochodu. Zgodnie ze zmianą przypisów od 1 stycznia 2007 r. obowiązek podatkowy ciąży na kupującym (wcześniej obowiązek ciążył solidarnie na kupującym i sprzedającym, przy czym podatek zwyczajowo był płacony przez kupującego).

Sprzedaż samochodu - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie jest źródłem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W takim przypadku dochodem z odpłatnego zbycia, jeżeli przychód ze sprzedaży nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika