Sprzedaż poza siedzibą

Pytanie:

"Gdyby uznać, iż sprzedaż nie następuje poza siedzibą, a jedynie klient wpłacił część pieniędzy, a sprzedaż nastąpiła w siedzibie, można by wystawić paragon w siedzibie. Rozumiem, że w takim przypadku u klienta w mieszkaniu mogę wystawić fakturę na taką część kwoty czy pokwitowanie "Kasa Przyjmie"? I dopiero po powrocie do firmy nabić kwotę na kasie fiskalnej? A gdy umowa dotyczy w jakiś sposób nieruchomości, to coś się zmienia? (art. 5 ustawy z dnia 2 marca 2000 r.)."

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż poza siedzibą

Jeżeli sprzedaż następuje w siedzibie, a Klient jedynie płaci część ceny u siebie w domu, to na potwierdzenie wpłaty należy wystawić pokwitowanie (KP), a w siedzibie - paragon lub ewentualnie fakturę VAT. Te same zasady będzie się stosować co do umów dotyczących nieruchomości, oczywiście z zastrzeżeniem istniejących zwolnień od obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej, które dotyczą w szczególności dostawy nieruchomości i usług obsługi nieruchomości świadczonych na zlecenie - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą.

Bez wpływu na zasady ewidencjonowania sprzedaży w kasach fiskalnych powinny pozostawać postanowienia ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika