Sprzedaż produktów wytworzonych w ramach WTZ

Pytanie:

"Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Równocześnie Stowarzyszenie prowadzi również Warsztaty Terapii Zajęciowej (o których mowa w rozporządzeniu ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 25 marca 2004 roku w sprawie warsztatów terapii zajęciowej). W ramach warsztatów, z materiałów zakupionych z dotacji, uczestnicy wytwarzają produkty. Stowarzyszenie zamierza rozpocząć sprzedaż powyższych produktów. Czy sprzedaż produktów wytworzonych przez uczestników w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż produktów wytworzonych w ramach WTZ

Sprzedaż przez stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą i będące podatnikiem VAT towarów wytworzonych w ramach warsztatów terapii zajęciowej jest odpłatną dostawą towarów na terytorium kraju wskazaną w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) i jako taka będzie ona podlegała opodatkowaniu VAT. Ponieważ stowarzyszenie jest już podatnikiem VAT, nie będzie mogło skorzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego w Dębicy w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29 grudnia 2006 r., sygn. PO III 443-32/06, który rozpatrywał opodatkowanie VAT sprzedaż produktów przez warsztat działający przy stowarzyszeniu, wytwarzanych w ramach terapii zajęciowej podopiecznych).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika