Sprzedaż samochodu firmowego po amortyzacji
Pytanie:
"Czy jako firma mogę sprzedać samochód rok 2001 w cenie jaką zapłaciłam Towarzystu Leasingowemu, czyli cena wykupu, np. 3600 zł pomniejszona o kwotę amortyzacji czyli o 950 zł? Czy urząd skarbowy może to zakwestionować mówiąc, że zaniżyłam swój przychód i czy osoba fizyczna kupując w takiej cenie auto i wykazując je na druku PCC1 może mieć tą wartość również zakwestionowaną przez urząd skarbowy?"
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż samochodu firmowego po amortyzacji
Niestety, sprzedaż samochodu po wskazanej cenie zostania najprawdopodobniej zakwestionowana przez organy podatkowe. Zgodnie a rt. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środki trwałe oraz niektóre inne składniki majątkowe. Jednocześnie przepis ten nakazuje przy ustalaniu powyższego przychodu odpowiednie stosowanie art. 19 ustawy. Oznacza, to, że przychodem powyższym jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. W przypadku umów leasingu cena wykupu jest najczęściej o wiele niższa od wartości rynkowej przedmiotu leasingu. Jednocześnie cena ta stanowi wartość początkową dla celów amortyzacji. Żaden jednak przepis nie przewiduje możliwości szczególnego ustalania przychodu ze zbycia przedmiotów, które były poprzednio przedmiotem leasingu. Oznacza to, iż obowiązują ogólne zasady ustalania przychodu, przy czym fakt, iż samochód był przedmiotem leasingu nie można uznać za uzasadnioną przyczynę w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy. Jednocześnie należy wyrazić wątpliwość czy sprzedaż samochodu będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeśli jest Pani podatnikiem VAT sprzedaż ta będzie bowiem: - opodatkowana, jeśli przy nabyciu samochodu przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku, - zwolniona od podatku, jeśli prawo takie Pani nie przysługiwało (por. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług) lub jest Pani podatnikiem zwolnionym podmiotowo od podatku. Zarówno opodatkowanie powyższej sprzedaży podatkiem VAT, jak i zwolnienie od podatku skutkuje wyłączeniem opodatkowania powyższej sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych (por. art. 2 pkt 5 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?